Jak ludzkość powinna podbić galaktykę? NASA wybrała najlepszy sposób

Maksym SłomskiSkomentuj
Jak ludzkość powinna podbić galaktykę? NASA wybrała najlepszy sposób
{reklama-artykul}
Prawdopodobnie minie jeszcze wiele, wiele lat, zanim po raz pierwszy udamy się poza Układ Słoneczny, a jeszcze więcej – zanim zaczniemy kolonizować obszary spoza Układu Słonecznego. W końcu, nadal nie wysłaliśmy pierwszych astronautów na Marsa. Niemniej, czy wiedzieliście, że NASA zorganizowała konkurs na zaprojektowanie możliwie najlepszej metody kolonizacji Drogi Mlecznej? Konkurs ten właśnie został rozstrzygnięty.

NASA poprosiła uczestników konkursu GTOC X (ang. 10th Global Trajectory Optimisation Competition), bo tak brzmi jego nazwa, o to, aby Ci wyobrazili sobie, że 10 tysięcy lat później ludzie nareszcie zdecydowali się na wyruszenie poza nasz zakątek kosmosu i podbicie galaktyki. Wyznaczone zadanie nie należało jednak do najprostszych. Jak najlepszą mapę kolonizacji trzeba było zaprojektować, pamiętając przy tym, że nawet wtedy ludzkość dysponowałaby ograniczonymi zasobami i miałaby do czynienia z wieloma innymi problemami.

„Rok Zero będzie rokiem, w którym ludzkość zdecyduje, że nadszedł czas, aby rasa ludzka odważyła się zapuścić w inne obszary galaktyki i skolonizować inne układy gwiezdne. Sto tysięcy układów gwiezdnych w galaktyce zidentyfikowano jako nadające się do zasiedlenia. Nawet w tym Roku Zero, chociaż technologia i wiedza dramatycznie się rozwinęły, wciąż jesteśmy poddani ‘tyranii bezwładności’ i nie mamy dostępu do niemal natychmiastowej podróży kosmicznej przedstawianej fantazyjnie w science fiction. Jednakże, poczyniono olbrzymie postępy, poprawiając zdolność do życia w kosmosie tak, że samowystarczalne statki kolonizacyjne mogą podróżować na przestrzeni setek tysięcy pokoleń, umożliwiając ludziom dotarcie do innych układów gwiezdnych i osiedlenie się w nich. Zadaniem w GTOC X jest skolonizowanie jak największej liczby spośród stu tysięcy systemów gwiezdnych, możliwie jednolitym rozkładzie przestrzennym i jednocześnie przy jak najrzadszym wykorzystywaniu zmian prędkości generowanych przez napęd.”, czytamy w opisie konkursu.

Biorąc pod uwagę powyższe zasady, uczestnicy konkursu musieli wyznaczyć trasę kolonizacji prowadzącą od Układu Słonecznego do krawędzi Drogi Mlecznej. Statek kolonizacyjny mógł udać się z jednego układu gwiezdnego do innego dowolnego, a dodatkowo – z nowo podbitego układu mogły wyruszyć dodatkowe statki kolonizacyjne, zmierzające w różnych kierunkach. NASA oceniała przedstawione propozycje, biorąc pod uwagę liczbę układów, których podbicie poszczególne plany zakładały, jak dużą przestrzeń obejmowały, a także jak małe zużycie energii zakładały.

Kto wygrał konkurs? Zwycięzcami okazali się naukowcy z chińskich organizacji badawczych, którzy tworzyli zespół o nazwie NUDT&XSCC. Wizualizację ich projektu można ujrzeć poniżej, w dwóch wydaniach.

Co ciekawe, w konkursie udział wzięła także Europejska Agencja Kosmiczna, która uplasowała się na trzecim miejscu. Ta także podzieliła się wizualizacją swojej trasy kolonizacji. Oto ona:

galaktyka
Układy gwiezdne „skolonizowane” przez zwycięski zespół

Cóż, póki co nie wiadomo nawet, czy ludzkość w ogóle zdoła wydostać się poza Układ Słoneczny. Niemniej, dobrze wiedzieć, że agencje kosmiczne i naukowcy już o tym myślą, mimo że daleko nam do opracowania technologii, która mogłaby na to pozwolić.

Źródło: LiveScience

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.