Japońska sonda Hayabusa-2 wylądowała na asteroidzie i zaczęła zbierać próbki

Bartek SzcześniakSkomentuj
Japońska sonda Hayabusa-2 wylądowała na asteroidzie i zaczęła zbierać próbki
{reklama-artykul}Asteroidy są od jakiegoś czasu obiektem zainteresowania wielu badaczy. Często składają się one z cennych i bardzo rzadkich na Ziemi metali, dzięki czemu mogłyby zostać przez nas wykorzystane jako bardzo obfite źródło surowców – co w znacznym stopniu wpłynęłoby na poziom eksploatacji naszej planety. W 2014 roku na asteroidę Ryugu wystrzelono sondę Hayabusa-2, która właśnie zebrała pierwsze próbki pyłu.

Zobacz również: NASA z kolejną misją. Tym razem zrozumiemy ewolucję Wszechświata

W 2010 roku oryginalna sonda Hayabusa przyniosła na Ziemię próbki zebrane na asteroidzie. Japońska Agencja Eksploracji Przestrzeni Kosmicznej (JAXA) 4 lata później wystrzeliła kolejną sondę nazwaną Hayabusa-2. Ta po 3,5 roku dotarła do Ryugu, wokół której krążyła analizując powierzchnię i przygotowując się do zebrania próbek. 

ryugu powierzchnia

Tak wygląda zdjęcie powierzchni Ryugu wykonane przez sondę Hayabusa-2.

Wczoraj wieczorem statek rozpoczął powolny proces lądowania na powierzchni asteroidy. Zbliżając się do powierzchni wystrzelił w powierzchnię asteroidy pocisk, który po trafieniu wzbił w przestrzeń sporo pyłu. To właśnie ten pył posłuży jako pierwsze próbki zebrane z Ryugu. W niedalekiej przyszłości na asteroidzie ma zostać podłożony materiał wybuchowy, który spowoduje uwolnienie jeszcze większej ilości próbek.



Misja Hayabusa-2 jest dla nas cennym źródłem informacji na temat asteroid, ale także początków Układu Słonecznego. Asteroidy pokroju Ryugu są bowiem jednymi z pierwszych obiektów, które utworzyły się wokół Słońca – jeszcze przed uformowaniem się jakichkolwiek planet.

Japońska sonda będzie wciąż badać asteroidę, aż do grudnia 2019 roku. Wtedy rozpocznie podróż z powrotem na Ziemię, gdzie pył i odłamki skalne Ryugu zostaną dokładnie przebadane w laboratorium.

Źródło: The Verge

Udostępnij

viriacci