NASA z kolejną misją. Tym razem zrozumiemy ewolucję Wszechświata

Mateusz PonikowskiSkomentuj
NASA z kolejną misją. Tym razem zrozumiemy ewolucję Wszechświata
{reklama-artykul}
Naukowcy i inżynierowie z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej uruchomili nowy projekt, w ramach którego stworzoną oni teleskop SPHEREx, który zostanie wykorzystany do poszukiwania śladów po Wielkim Wybuchu oraz posłuży do sprawdzenia, jak dokładnie ewoluował znany nam Wszechświat. Start misji został zaplanowany na 2023 rok – o ile po drodze nie dojdzie do żadnych komplikacji i opóźnień.

Wiceszef działu Science Mission Directorate w NASA, Thomas Zurbuchen powiedział, iż misja opierająca się o teleskop SPHEREx będzie prawdziwą rewolucją oraz lejkiem, przez który będzie mogli przelać ogromną ilość nowej wiedzy dla astrofizyków. Misja Amerykanów ma przybliżyć nas do odpowiedzi na pytanie na to, jak dokładnie powstał Wszechświat kilka nanosekund po Wielkim Wybuchu.

Naukowcy twierdzą, iż Wszechświat nie stał się jasny od razu – na początku panowała w nim całkowita ciemność, bez żadnego światła. „Przeźroczystość” miała nadejść wraz z erą rejonizacji. Tego typu informacje zostały już potwierdzone przez satelity takie, jak Planck czy WMAP. Profesorowie uważają również, iż dużą rolę w ewolucji Wszechświata odegrały ogromne czarne dziury, które produkowały niewyobrażalną ilość promieniowania ultrafioletowego oraz rentgenowskiego.

nasaspherex2

Odpowiedzi na wszelkie pytania ma dać opisywany SPHEREx. Teleskop będzie w stanie spojrzeć na 300 milionów galaktyk oraz 100 milionów gwiazd w samej Drodze Mlecznej. Przed sprzętem postawione będą dwa zadania. Pierwsze z nich, to szukanie „ciemności” po stworzeniu Wszechświata, a drugie to aktywne tropienie cząsteczek wody w świeżo powstałych systemach gwiezdnych.

Obserwacje za pomocą teleskopu mają pozwolić naukowcom łatwiej określić i zrozumieć, co sprawiło, że Wszechświat stał się „przeźroczysty” i „widzialny”, a także gdzie możemy znaleźć wodę lub życie na ewentualnych kopiach naszej własnej planety.

Trzeba przyznać, że sam projekt jest naprawdę bardzo ambitny, jednak trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, abyśmy mogli zobaczyć pierwsze informacje zebrane przez SPHEREx.

Oby były one wartościowe.

Źródło: Express

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.