Już za kilka lat doczekamy się… kopalni na Księżycu

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Już za kilka lat doczekamy się… kopalni na Księżycu
{reklama-artykul}
Europejska Agencja Kosmiczna ma poważne plany związane z konkretną misją na Księżycu. Naukowych chcą dotrzeć we wspomniane miejsce i już od 2025 roku rozpocząć na jego powierzchni wydobywanie konkretnych surowców oraz materiałów. W tym celu ESA podpisała dwunastomiesięczny kontrakt z firmą ArianeGroup, która pomoże zbudować rakietę oraz pojazd przybliżający ludzi do stworzenia pierwszej, księżycowej kopalni.

Najcenniejszym materiałem dostępnym na powierzchni Księżyca jest tlenek żelaza, który to można przetworzyć nie tylko na tlen oraz wodę oraz również paliwo. Wiele agencji kosmicznych obecnie uważa, iż inwestowanie w wydobycie surowców z przestrzeni kosmicznej ma kluczowe znaczenie dla stworzenia na nich specjalnych baz w nieco dalszej przyszłości.

Dr David Parker, dyrektor działu Human and Robotic Exploration w ESA powiedział, iż wykorzystanie zasobów kosmicznych może być kluczem do zrównoważonej eksploracji Księżyca, a badania prowadzone przez ESA są częścią bardziej rozbudowanego planu, który ma zostać przedstawiony pod koniec 2019 roku na specjalnej konferencji Space19+.

ksiezyckopalnie3

Misja ESA miałaby jednak nie polegać na wysyłaniu ludzi na powierzchnię Księżyca. Zamiast nich trafiłyby tam specjalne roboty, które wykonałyby większość prac bez konieczności martwienia się nie tylko o infrastrukturę, ale pożywienie czy inne kłopoty powiązane z przebywaniem ludzkiego organizmu przez dłuższy czas w przestrzeni kosmicznej.

ArianeGroup będzie wspierać wszystkie obecnie dostępne projekty europejskie związane z eksploracją oraz odkrywaniem kosmosu. Firma ma także przyczynić się do zagwarantowania niezależnego, suwerennego dostępu do przestrzeni kosmicznej dla Europy. 

Trzeba przyznać, że z naukowego punktu widzenia, kolejne misje związane z Księżycem oraz naszym Układem Słonecznym zapowiadają się naprawdę ciekawie. Oby tylko dostępna technologia pozwoliła na ich zrealizowanie w możliwie jak najszybszym czasie. Ambicje naukowców są bardzo duże – pytanie tylko, na ile będą one musiały zderzyć się z rzeczywistością.

Źródło: Telegraph

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.