Odkrycie naukowców: Saturn nie zawsze miał swoje pierścienie

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Odkrycie naukowców: Saturn nie zawsze miał swoje pierścienie
{reklama-artykul}
Sonda Cassini dostarcza kolejnych, ciekawych danych napływających do nas prosto z przestrzeni kosmicznej. Tym razem okazało się, że pierścienie Saturna są dużo młodsze niż do tej pory twierdzili naukowcy. Informacja została przesłana przez sondę w momencie, w którym znajdowała się ona pomiędzy planetą, a jej pierścieniami jednocześnie odkrywając ich dokładny skład.

Analizując dane przesłane przez Cassini, naukowcy byli w stanie oszacować ilość masy zawartej w pierścieniach Saturna – okazuje się, że jest około 40% wagi jednego z księżyców planety o nazwie Mimas. Dla porównania, Mimas jest około 2000 razy mniejszy od ziemskiego księżyca, co oznacza, że w pierścieniach Saturna znajduje się tak naprawdę niewiele masy.

Tego typu wniosku wskazują, iż pierścienie Saturna są względnie świeżo ukształtowanymi obiektami – naukowcy twierdzą, iż mają one mniej niż 100 milionów lat. Jeden z szacunków stawia na wiek w okolicy 10 milionów lat. NASA zastanawia się czy wspomniane pierścienie powstały na skutek oderwania się lodowych szczątków od powierzchni Saturna czy też może są efektem innego zjawiska, które rozpoczęło się aż 4,5 miliarda lat temu.

saturnpierscienie2

Dane przesłane przez sondę Cassini pozwalają także lepiej zrozumieć procesy zachodzące bezpośrednio na powierzchni Saturna – konkretniej chodzi tutaj o wiatry mogące mieć wpływ na formowanie się pierścieni dookoła planety. Linda Spilker, naukowiec projektu Cassini z Jet Propulsion Laboratory twierdzi, iż odpowiednia analiza pozwoli człowiekowi zrozumieć dokładnie, jak może wyglądać wnętrze Saturna oraz da wiele odpowiedzi na pytanie powiązane bezpośrednio ze składem samej planety oraz jego atmosfery.

Póki co szanse dotarcia człowieka w okolice Saturna są raczej nikłe. W kolejce czekają inne planety do eksploracji w tym Mars – obiekt wyścigu korporacji oraz najbogatszych ludzi na naszej planecie.

Na koniec warto wspomnieć, iż masa Saturna mimo jego małej gęstości jest około 95 razy większa od Ziemi. Po samej orbicie planety krążą także 62 księżyce.

Źródło: Digital Trends

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.