Tak brzmi Mars. Oto dźwięki z Czerwonej Planety

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Tak brzmi Mars. Oto dźwięki z Czerwonej Planety
26 listopada tego roku na Marsie wylądowała sonda InSight, która ma na celu zbadać powierzchnię wspomnianej planety oraz sprawić, iż dowiemy się o niej więcej niż do tej pory. Na swoim pokładzie InSight nie posiada specjalistycznych mikrofonów, jednak czujniki, które odpowiadają za rejestrowanie fal sejsmicznych przypadkowo… przechwyciły fale dźwiękowe. NASA od razu postanowiła podzielić się tym plikiem i możecie odsłuchać go w serwisie YouTube. Warto jednak upewnić się, iż posiadacie subwoofer lub słuchawki. Nagranie nie jest długie, ale z pewnością interesujące.

Samo nagranie zawiera w sobie w większości dźwięki niskotonowe, które mogą zostać najlepiej odtworzone przez dedykowany głośnik. Całość pochodzi z 1 grudnia, kiedy to sejsmometr sondy InSight wyłapał drgania wywołane bezpośrednio przez wiatr. To, co znajduje się na nagraniu to więc zapis marsjańskiego… wiatru. Jego prędkość wyniosła w tym okresie od 5 do 7 metrów na sekundę, a całość brzmi w ten sposób, bowiem marsjańskie powietrze jest rozrzedzone i nieporównywalne do tego, jakie możemy spotkać na naszej planecie.

Amerykańska Agencja zrobiła nam przysługę i udostępniła także drugie „podbite” nagranie, które pozwoli na jeszcze lepsze wyłapanie szczegółów (o ile o takowych w tym przypadku można mówić). Zdjęcie dostępne w filmie idealnie oddaje atmosferę całkowicie pustej planety smaganej przez wiatr o takimże dźwięku.

Już za kilka dni sonda InSight rozłoży instrumenty badawcze, które posłużą do sprawdzenia odpowiednich parametrów znajdujących się pod powierzchnią Marsa – cały czas sprzęt przesyła także na ziemię nowe zdjęcia, które będą zapewne stopniowo udostępniane przez NASA.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko słuchać – trzeba przyznać, że całość nie jest może wybitnie dźwięczna, ale w ciekawy sposób oddaje to, co czeka na nas na Czerwonej Planecie. Nowe dane przesyłane z sondy powinny być analizowane oraz pokazywane dla szerszej publiczności w najbliższych miesiącach.

Może wtedy poznamy kolejną zagadkę, jaką przygotował dla nas Mars.

Źródło: GW

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.