Polski „Kret” przybywa na Marsa – oglądaj transmisję z lądowania InSight na żywo

Bartek SzcześniakSkomentuj
Polski „Kret” przybywa na Marsa – oglądaj transmisję z lądowania InSight na żywo
W sobotę informowaliśmy o tym, że dzisiaj sonda InSight będzie lądować na Marsie. Jest to naprawdę spore osiągnięcie i może dać nam wiele informacji na temat Czerwonej Planety. Dodatkowo możemy czuć się dumni jako naród – Zbudowany przez polską Astronikę mechanizm do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, zwany potocznie „Kretem”, jest jednym z trzech instrumentów, które zostaną umieszczone na powierzchni Marsa. Transmisja z lądowania InSight odbędzie się już o 20:00.

Misja sondy InSight (Interior Exploration Using Seismic Investigation Geodesy and Heat Transport) jest pierwszą w historii misją poświęconą badaniom podpowierzchniowym Marsa. Wystartowała ona 5 maja:

Polacy coraz lepiej radzą sobie w tworzeniu nowych technologii pomagających w badaniu kosmosu. Najprawdopodobniej 28 listopada w końcu wystartuje rakieta Falcon 9, która wyniesie na orbitę polskiego satelitę Pw-Sat2, który ma przetestować nową metodę deorbitacji. Na pokładzie InSight natomiast znalazł się polski Kret, czyli kompletny system, który zostanie wprowadzony w marsjański grunt na głębokość 5 metrów i będzie badać zmiany w strukturze planety.

To wielkie wydarzenie dla Astroniki, ale też duży sukces krajowego przemysłu kosmicznego, bo po raz pierwszy w historii polska firma stworzyła kompletny mechanizm na misję kosmiczną. To także spory krok naprzód jeśli chodzi o badania kosmosu w ogóle, bo takie urządzenie po raz pierwszy w historii wbije się aż 5 metrów pod powierzchnię Marsa i dostarczy danych, które dadzą odpowiedź na wiele pytań dotyczących budowy tej planety” – mówi Bartosz Kędziora, prezes założonej przez polskich inżynierów i naukowców firmy Astronika, która przygotowała mechanizm na zlecenie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR).

Lądowanie InSight będziemy mogli oglądać już o 20:00 czasu polskiego na kanale JPL na YouTube:

Trzymamy kciuki i liczymy, że wszystko pójdzie jak trzeba. 

Źródło: NASA

Udostępnij

viriacci