Dosięgnąć gwiazdy najbliżej nas – Sonda Słoneczna Parker została wystrzelona

Bartek SzcześniakSkomentuj
Dosięgnąć gwiazdy najbliżej nas – Sonda Słoneczna Parker została wystrzelona
{reklama-artykul}11.08 o godzinie 3:33 w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Florydzie zdecydowano, że Sonda Słoneczna Parker może polecieć w stronę Słońca. Po ośmiu latach pracy maszyna rozpocznie swą podróż ku koronie Słonecznej. Będzie to nasz rekord w zbliżeniu się do rodzimej gwiazdy – korona tworzy zewnętrzną  część atmosfery obiektu, a temperatura tam znacznie przewyższa 6000oC, panujące w fotosferze.

Sonda została wyniesiona w przestrzeń na szczycie United Launch Alliance Delta IV Heavy – jednej z najsilniejszych rakiet świata, z której zostanie wystrzelona w kierunku Słońca z mocą 55-krotnie większą niż potrzebna do dotarcia na Marsa.

Przy rozmiarze małego auta i wadze około 635kg maszyna osiągnie prędkość około 690,000 kilometrów na godzinę. To wystarczająco, aby przemieścić się z Warszawy do Bydgoszczy w nieco ponad sekundę. Będzie to kolejny rekord na koncie tej sondy – największa prędkość osiągnięta w kosmosie.

SSP - Sonda słoneczna Parker
Sonda na etapie czyszczenia. 

W czasie tej misji trwającej niecałe 7 lat, Sonda Słoneczna Parker okrąży Słońce 24 razy. Pozwoli to naukowcom zbadać rejony i dowiedzieć się o gwieździe wielu rzeczy, które chcą wiedzieć od dziesiątek lat.

Największym zagrożeniem w takiej odległości od Słońca będzie temperatura. Jednak po dekadach badań i rozwoju technologii, NASA udało się wytworzyć osłonę, która nie tylko wytrzyma ekstremalne temperatury z przodu, a także utrzyma zimno w tylnej części sondy. 11,4cm węglowej pianki kompozytowej pomiędzy dwiema warstwami włókna węglowego nagrzeje się do blisko 1400oC z przodu, utrzymując niecałe 30oC  z tyłu statku.

SSP render 2

Wizualizacja Sondy Słonecznej Parker w przestrzeni kosmicznej

Sonda Słoneczna Parker niesie ze sobą mikrochip z nazwiskami ponad 1,1 miliona uczestników, którzy zgłosili się, żeby wysłać nazwiska do Słońca. 12 sierpnia dane tych osób wraz z ponad 600 kilogramami urządzeń badawczych i warstw ochronnych rozpoczęły podróż w środek naszego układu Słonecznego, skąd po trzech miesiącach (listopad 2018) wyślą nam pierwsze dane, które otrzymamy w grudniu tego samego roku.

SSP trajektoria lotu kompresjaTrajektoria lotu sondy – wykorzysta ona orbitę planety Wenus, aby zbliżyć się do Słońca.

Źródło: NASA

Udostępnij

viriacci