Wciągające gry wideo mogą mieć destrukcyjny wpływ mózg dziecka

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Wciągające gry wideo mogą mieć destrukcyjny wpływ mózg dziecka
{reklama-artykul}
Nowoczesne technologie sprawiają, że jesteśmy praktycznie nieustannie podłączeni do sieci. Na każdym kroku, począwszy od naszych smartfonów, komputerów i laptopów, aż po pralki, drukarki, czy systemy wykorzystywane w tzw. inteligentnych miastach, towarzyszy nam Internet.

Życie w tak połączonym technologicznie świecie wymaga od nas nie tylko szczególnej uwagi, ale również świadomości na temat zagrożeń, jakie mogą pojawiać się w globalnej cyberrzeczywistości. Dotyczy to w równym stopniu nas – dorosłych, jak i dzieci, które wychowują się w realiach, różnych od tych znanych ich rodzicom. W czasach, w których od najmłodszych lat towarzyszy im smartfon, laptop, tablet oraz pad do gier wideo. To właśnie w nich naukowcy odnajdują niekiedy zagrożenia.

Gaming klawiatura

Cyfrowe dopalacze

Najnowsze badania przeprowadzone przez profesora Ofira Turela z Uniwersytetu Kalifornijskiego mówią o tym, że to właśnie gry wideo oraz media społecznościowe mają znaczący wpływ na sposób zachowania i życie dzieci oraz nastolatków.

Jego badania sugerują, że istnieje ścisły związek pomiędzy użytkownikami gier wideo w wieku od 13 do 15 lat i zwiększonym ryzykiem narkomanii lub nadużywania alkoholu przez nich w życiu dorosłym. Obserwacje Turela wykazały, że uzależnienie od gier internetowych prowadzi do zakłóceń połączenia między lewą i prawą stroną mózgów młodych ludzi. Sprawia, że następuje silna aktywacja tzw. układu nagrody w dziecięcych mózgach, odpowiedzialnego za odczuwanie przyjemności i uzależnienia.

Problemowi od dłuższego czasu przyglądała się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Instytucja niedawno uznała uzależnienie od gier internetowych za zaburzenie psychiczne. Na całym świecie, m.in. w Azji, a także Wielkiej Brytanii, powstają już kliniki specjalizujące się w leczeniu takich przypadków.

Gaming pad

W zeszły weekend The Daily Telegraph ujawnił, że 15-letni nastolatek, jako pierwszy w UK, został zdiagnozowany jako uzależniony od gier. Spędził osiem tygodni w szpitalu z powodu swojego nałogu. Przez rok nie mógł chodzić do szkoły ze względu na leczone uzależnienie.

Jak wskazuje Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń w ESET, podkreśla, że gry wideo oraz nadmierne użytkowanie Internetu nie muszą prowadzić do izolacji społecznej dzieci, utraty przyjaźni, a nawet powodować otyłości u najmłodszych, bowiem najistotniejszą rolę w kontekście wychowania dziecka i nauczenia go odpowiednich postaw i zachowań, obowiązujących w Internecie, odgrywa rodzic.

Jak uspakaja ekspert z ESET, negatywny wpływ gier na dziecko nie jest przesądzony. Odpowiednia dawka gier w ciągu dnia oraz dostosowana do wieku dziecka ich tematyka mogą mieć również pozytywny wpływ na jego rozwój, m.in. poprawić percepcję, pamięć, koordynację na linii: ręka – oko oraz pomóc w podejmowaniu szybkich decyzji. – Najważniejsze jest znalezienie złotego środka, umiaru w zabawie – dodaje Sadkowski.

Źródło: ESET

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.