Te kody QR wyglądają jak dzieła sztuki. Działają, pomaga je tworzyć AI

Maksym SłomskiSkomentuj
Te kody QR wyglądają jak dzieła sztuki. Działają, pomaga je tworzyć AI
Większość z Was korzystała już zapewne kiedyś z kodów QR. Te alfanumeryczne, dwuwymiarowe kwadratowe kody graficzne opracowane jeszcze w 1994 roku (tak, tak!) w Japonii spotkać można na przykład w autobusach komunikacji miejskiej w Warszawie, gdzie ich zeskanowanie pozwala skasować uprzednio zakupiony bilet. Spektrum zastosowań jest oczywiście znacznie szersze – zazwyczaj modularny, stałowymiarowy kod kieruje pod jakiś adres internetowy lub umożliwia odczytanie zapisanych w nim informacji. Jeden z użytkowników Reddita postanowił zamieniać nudne, dwukolorowe kody QR w prawdziwe dzieła sztuki.

Nie przegap: Sprzedaż nagich zdjęć kobiet wygenerowanych przez sztuczną inteligencję to żyła złota

Kody QR jako przepiękne obrazy

Użytkownik Reddita o pseudonimie nhciao opublikował w sieci serię artystycznych wersji kodów QR, utworzonych przy wsparciu sztucznej inteligencji Stable Diffusion. Co najważniejsze, kody te nadal mogą być odczytywane jako w pełni funkcjonalne kody QR przez aparaty w smartfonach. Grafiki nawiązują do kultury azjatyckiej, japońskiej oraz anime.

Każdy z poniższych obrazów da się zeskanować czytnikiem kodów QR, co przekieruje Was w odpowiednie miejsce.

nhciao reddit 4

Źródło: Reddit

Stable Diffusion to wydany w zeszłym roku oparty na sztucznej inteligencji model syntezy obrazów, który pozwala generować je na podstawie opisów tekstowych, czyli tzw. promptów. Jest w stanie również przekształcać te istniejące za pomocą techniki o nazwie „img2img”. Twórca opisywanych kodów QR nie zdradził, z jakiej techniki korzysta, ale prawdopodobnie wyszkolił kilka niestandardowych modeli Stable Diffusion + ControlNet i dostroił je LoRA, w celu uzyskania różnych stylów wyników. Już istniejące kody QR zostały najpewniej wprowadzone do generatora obrazu Stable Diffusion AI, a dzięki ControlNet i promptom utrzymano pozycje danych kodu QR, pomimo syntezy otaczającego go obrazu.

nhciao reddit 3
Źródło: Reddit

Zastosowanie Stable Diffusion w tym wypadku było możliwe za sprawą funkcji korekcji błędów wbudowanej w kody QR. Funkcja ta umożliwia przywrócenie określonego procentu danych kodu QR, jeśli jest on uszkodzony lub zasłonięty, co pozwala na pewien poziom modyfikacji grafiki, bez czynienia kodu nieczytelnym.

Sprawdź też: Narodowe zwierzęta jako superbohaterowie? Bielik i nie tylko według AI

nhciao reddit 2
Źródło: Reddit

Zanim zadacie sobie pytanie o to, gdzie prowadzą wszystkie kody w przedstawionych wyżej przykładach, odpowiadam: przekierowują na qrbtf.com, czyli witrynę generującą kody QR, prawdopodobnie prowadzoną przez autora grafik.

Przedstawiona tu technika tworzenia obrazów mogłaby działać z dowolnym kodem QR, chociaż jeden z internautów w wątku na Reddicie zwrócił uwagę na to, że będzie działać najlepiej w przypadku krótszych adresów URL, ze względu na sposób kodowania danych przez kody QR.

Źródło: Reddit

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.