Instalki.pl » Aktualności » Internet » Kanał LinusTechTips na YouTube zhakowany. Publikuje dziwne filmy
Czwartek, 23 Marzec 2023 13:40, Wpisany przez Maksym Słomski
linustechtips zhakowany
Zawinił któryś z pracowników LTT?

Podczas przeglądania swoich subskrypcji na YouTube zauważyłem, że mający ponad 15,3 miliona subskrypcji kanał LinusTechTips został zhakowany. Cyberprzestępcy zmienili nazwę kanału na LinuchTechTipsTemp i nie tylko opublikowali i dalej publikują prywatne i niepubliczne filmy, ale również prowadzą transmisję na żywo, na której podszywając się pod rzekomą współpracę LinusTechTips i Elona Muska nakłaniają internautów do przelewania im pieniędzy.

LinusTechTips zhakowany


Mniej więcej około godziny 11:00 czasu polskiego kanał LinusTechTips, należący do znanego miłośnikom nowych technologii Linusa Sebastiana, przejęli cyberprzestępcy. Jak doszło do ataku? Prawdopodobnie wykorzystano tzw. phishing, a któryś z wysoko postawionych pracowników LinusTechTips "dał ciała" i przekazał dane dostępowe oszustom. Nie jest to potwierdzona wersja wydarzeń, ale jedna z bardziej prawdopodobnych.

Na kanale zaczęły pojawiać się filmy ewidentnie nie przeznaczone do wglądu internautów. Wśród nich są na przykład drafty nagrań wysyłane partnerom reklamowym przy okazji różnych płatnych współprac.

linustechtips zhakowany 3
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Równolegle prowadzone są dwie fejkowe transmisje "na żywo", na których cyberprzestępcy nakłaniają internautów do przekazywania im pieniędzy, mamiąc widzów perspektywą uzyskania korzyści majątkowych.

linustechtips zhakowany 2
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Linus Sebastian może nie być świadom tego, co się stało


LinusTechTips do tej pory nie odniósł się do sprawy w swoich mediach społecznościowych. Ostatni post na Twitterze pochodzi sprzed 12 godzin. Szkoda, że nikt nie wysłał ostrzeżenia fanom przed działalnością cyberprzestępców ukierunkowaną na pozyskanie od internautów pieniędzy. Z drugiej strony, w Vancouver w Kanadzie, skąd pochodzi Linus Sebastian, jest w tej chwili środek nocy...

Będziemy Was informować o dalszym rozwoju wydarzeń.

[Aktualizacja godz. 12:55, 23.03]: Kanał został zawieszony i czasowo usunięty przez YouTube w związku ze złamaniem warunków korzystania z serwisu. Z pewnością zostanie przywrócony, gdy prawowici właściciele wyjaśnią zamieszanie z YouTube.

Źródło: mat. własny