Instalki.pl » Aktualności » Internet » Zaczęło się. Pierwsze duże miasto chce zakazać Paczkomatów
Środa, 25 Styczeń 2023 21:21, Wpisany przez Maksym Słomski
paczkomaty
Kilkadziesiąt automatów musi zniknąć.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, do postawienia automatów paczkowych nie jest wymagane specjalne zezwolenia. Jedynym wyjątkiem są miejsca w strefie ochrony konserwatorskiej. W lipcu Radio Poznań ujawniło, że Paczkomaty InPost i automaty paczkowe Allegro One Box operują bez zezwolenia w strefie konserwatorskiej w centrum Poznania. Teraz okazuje się, że decyzją konserwatora zabytków, mają zniknąć.

Paczkomaty InPost i automaty paczkowe Allegro w Poznaniu muszą zostać usunięte


W Poznaniu problem rzekomo nielegalnie postawionych automatów paczkowych zgłaszały do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków przede wszystkim rady osiedlowe. Konserwator przeanalizował zgłoszenia dotyczące urządzeń stojących m.in. w dzielnicach Sołacz i Jeżyce. Tylko pojedyncze automaty paczkowe postawiono uzyskując niezbędną zgodę. Aż 58 zamontowano według niego bezprawnie.

Sprawdź: aplikacja InPost Mobile

"Miejski konserwator wydał decyzje nakazowe dotyczące demontażu tych urządzeń. I również będą zapewne postępowania dotyczące nie tyle legalizacji, co uzyskania pozwoleń na montaż tego typu urządzeń w strefie ochrony konserwatorskiej. I tu w tym zakresie oczywiście konieczne jest przedstawienie wniosku o pozwolenie, przedstawienie projektu czy propozycji zagospodarowania lokalizacji" - podaje Jacek Maleszka, zastępca dyrektora Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

inpost

Automaty paczkowe ulokowane bez zezwolenia muszą zostać zdemontowane z prostej przyczyny: konserwator nie może wydać zgody dotyczącej już postawionych obiektów. Zarówno Allegro, jak i InPost odwołały się od kar pieniężnych w wysokości 107 tysięcy złotych w przypadku InPost oraz 37 tysięcy złotych w przypadku Allegro. Odwołania rozpatrzy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Naszą filozofią jest aby urządzania Paczkomat wpisywały się w tkankę miejską, a sieć logistyczna rozwijała się w sposób zrównoważony. Rozbudowując sieć urządzeń Paczkomat bierzemy pod uwagę zarówno rosnące oczekiwania mieszkańców w zakresie dostępu do najbardziej nowoczesnych i ekologicznych usług logistycznych w Polsce, jak lokalne wymagania związanie choćby ze strefami miast będących pod opieka konserwatora. InPost współpracował i współpracuje ze wszelkimi powołanymi do tego organami i wypełnia ich decyzje, nawet jak w tym przypadku będzie to wiązało się z - mamy nadzieję czasowym - ograniczeniem dostępności usług Grupy InPost dla mieszkańców Poznania. Z góry przepraszamy klientów za brak dostępności niektórych Paczkomatów, jednak w niektórych lokalizacjach musieliśmy zdemontować nasze maszyny z uwagi na stanowisko konserwatora" - podaje InPost w oświadczeniu nadesłanym serwisowi radiopoznan.fm.

Źródło: radiopoznan.fm