Instalki.pl » Aktualności » Internet » Mapy Google: Street View ma już 15 lat. Nowa kamera i coś, na co czekaliśmy
Wtorek, 24 Maj 2022 12:21, Wpisany przez Maksym Słomski
street view 15 lat mapy google
Świetne wiadomości.

W miniony weekend publikowaliśmy wpis na temat ciekawych trików w Mapach Google, którymi uda się Wam zaskoczyć znajomych. Jeden z nich był związany z arcyciekawą usługą Street View, świętującą właśnie 15-lecie swojego istnienia. Producent z Mountain View pochwalił się bazą 220 miliardów zdjęć z ponad 100 krajów i terytoriów - każdy internauta może wyświetlić je z poziomu smartfonu lub komputera. Z okazji okrągłej rocznicy Google zaprezentowało nowe kamery dedykowane usłudze oraz zupełnie nowe funkcje w obrębie Street View.

Zobacz też: Pięć trików w Mapach Google, którymi zaskoczysz znajomych

Najnowszy aparat do Google Street View


Wbrew obiegowej opinii zdjęcia w "widoku ulicy" nie powstają wyłącznie z poziomu kamer zainstalowanych na samochodach. Street View to również fotografie wykonywane aparaturą przenoszoną na plecach pieszych pracowników Google, skuterach śnieżnych, czy nawet grzbietach wielbłądów. Do grona tychże urządzeń dołącza pilotażowo nowy aparat, który zostanie udostępniony w pełni w przyszłym roku.

Nowe urządzenie pozwala robić wysokiej jakości zdjęcia w jeszcze większej liczbie miejsc. Cechuje się rozdzielczością znaną z najlepszych aparatów montowanych na samochodach, ale jest znacznie mniejszy i rozmiarami przypomina... kota. Tak, po takie porównanie sięgnęło Google.

nowy aparat google
Nowa kamera dla pracowników Google odpowiedzialnych za robienie zdjęć do Street View. | Źródło: Google

Aparat ma masę zaledwie 6 kilogramów. Jest modułowy i można dodać do niego lidar, czy też skanery laserowe. Ponadto, jest przeznaczony nie tylko do użytku pieszego, ale także na pojazdach pokroju rowerów i samochodów. Można go obsługiwać z poziomu smartfona.

Zobacz również: 30 najciekawszych miejsc na Street View w Polsce i na świecie

Podróż w przeszłość z Google Street View teraz także na smartfonach


Jeśli czytaliście uważnie nasze wpisy o trikach w Mapach Google, wiecie już, że Street View pełni funkcję swoistego wehikułu czasu. Za jego pomocą można błyskawicznie uzyskać wgląd w to, jak dane miejsca wyglądały w przeszłości. Od teraz funkcja ta działa również na smartfonach i tabletach z iOS i Androidem! Wystarczy kliknąć na dowolne zdjęcie Street View, a następnie wybrać "Zobacz więcej dat", aby zapoznać się z historycznymi zdjęciami z danego miejsca.


Historyczne zdjęcia na osi czasu w Street View od teraz także na urządzeniach mobilnych. | Źródło: Google

Google zapowiedziało też jeszcze łatwiejszą nawigację w Street View oraz rychłe udostępnienie tak zwanego widoku immersyjnego. W zapowiedzi czytamy:

"Widok imersyjny pozwala poznać miejsce, zanim się w nim znajdziesz. Dzięki rozwojowi w ostatnich latach technologii rozpoznawania obrazów i systemów AI możemy scalić miliardy zdjęć Street View i zdjęć lotniczych, aby tworzyć szczegółowe cyfrowe modele miejsc z całego świata. Jeszcze w tym roku udostępnimy nowy widok imersyjny, pozwalający zniżyć się z łatwością w Mapach do poziomu ulicy, a nawet zajrzeć do wnętrza firmy tak jak podczas osobistej wizyty."

Kibicujemy dalszemu usprawnianiu jednej z naszych ulubionych usług.
 
Przypominamy, że w Polsce Google Street View dostępne jest od 2012 roku.

Źródło: Google