To już oficjalne. Wikipedia przestaje akceptować darowizny w postaci kryptowalut

Anna BorzęckaSkomentuj
To już oficjalne. Wikipedia przestaje akceptować darowizny w postaci kryptowalut
Jakiś czas temu edytorzy Wikipedii zagłosowali za tym, aby Wikimedia Foundation, organizacja zarządzająca między innymi Wikipedią, przestała przyjmować darowizny w formie kryptowalut. Wówczas informowaliśmy, że sama organizacja może, ale nie musi się do wyniku głosowania zastosować. Teraz w końcu została podjęta oficjalna decyzja w tej sprawie.

Koniec kruptowalut na Wikipedii

Jak donosi The Verge, Wikimedia Foundation zdecydowała się przystać na prośbę społeczności i zrezygnowała z wpłat w postaci Bitcoinów i jakichkolwiek innych kryptowalut. Z tej okazji przystąpiła ona chociażby do zamknięcia swojego konta Bitbay.

„Wikimedia Foundation zdecydowała o zaprzestaniu bezpośredniej akceptacji kryptowalut jako sposobu przekazywania darowizn. Kryptowaluty zaczęliśmy akceptować bezpośrednio w 2014 roku, za sprawą próśb naszych wolontariuszy i społeczności darczyńców. Nową decyzję podjęliśmy w oparciu o niedawne informacje zwrotne od tych samych przedstawicieli społeczności. W szczególności zamkniemy nasze konto Bitpay, co uniemożliwi nam bezpośrednie akceptowanie krytowalut jako metodę darowizny.”, czytamy w oświadczeniu organizacji. „Będziemy nadal monitorować ten problem. Doceniamy opinie i uwagę poświęcaną tej rozwijającej się sprawie w ruchu Wikimedia. Pozostaniemy elastyczni i będziemy reagować na potrzeby wolontariuszy.”


Decyzja podyktowana kwestiami środowiskowymi

Dla przypomnienia, pierwszą osobą, która zaczęła zabiegać o rezygnację z darowizn w postaci kryptowalut na Wikipedii, była Molly White (pseud. GorillaWarfare), edytorka Wikipedii, która stała się kimś w rodzaju aktywistki antykryptowalutowej White wskazywała między innymi na to, że kryptowaluty nie współgrają z wagą, jaką Wikimedia Foundation przykłada filozofii zrównoważonego rozwoju.

„Kryptowaluty to niesamowicie ryzykowne inwestycje, które dopiero teraz zaczęły cieszyć się popularnością wśród inwestorów detalicznych.”, GorillaWarfare pisała w styczniu, proponując przeprowadzenie wspomnianego głosowania. „Bitcoin i Ethereum to dwie najczęściej używane kryptowaluty i obydwie są kryptowalutami wydobywanymi metodą proof-of-work, zużywającą ogromną ilość energii.”

Cóż, kryptowaluty są tak kontrowersyjne między innymi ze względu na to, jak dużo energii elektrycznej pochłania ich wykopywanie. Szacuje się, że sama sieć bitcoinowa zużywa rocznie około 200 TWh energii elektrycznej. Podobną ilość zużywa 70 milionów mieszkańców Tajlandii. Tymczasem, istnieją jeszcze inne kryptowaluty. Wikimedia Foundation przyjmowała datki w kryptowalutach Bitcoin, Bitcoin Cash oraz Ether.

W głosowaniu, które za sprawą inicjatywy Molly White zostało przeprowadzone w kwietniu, wzięło udział w sumie 326 wieloletnich edytorów platformy i innych członków społeczności związanej z Wikipedią. 232 użytkowników zagłosowało za tym, by zrezygnować z darowizn w formie kryptowalut. 94 osoby zagłosowały przeciw propozycji. Przedstawiciele tej drugiej grupy tłumaczyli swoją decyzję, wyjaśniając że Wikipedia zapewnia bezpieczniejsze sposoby wpłacania datków, a także że tradycyjny pieniądz fiducjarny ma własne problemy związane z dobrem środowiska.

Cóż, to z pewnością dobrze że Wikimedia Foundation posłuchała swojej społeczności i postąpiła zgodnie z jej duchem. Czy jednak słusznie przedstawiciele Wikipedii tak, a nie inaczej oceniają i postrzegają kryptowaluty? Ocenę tej kwestii pozostawię osobom bardziej obeznanym w temacie.

Źródło: The Verge, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.