Laptop z 1989 roku zamieniony w koparkę kryptowalut

Maksym SłomskiSkomentuj
Laptop z 1989 roku zamieniony w koparkę kryptowalut
Kopanie kryptowalut to zadanie wymagające na ogół gigantycznej mocy obliczeniowej, generowanej najczęściej albo przez karty graficzne, albo specjalistyczne koparki. W kwietniu ubiegłego roku youtuber prowadzący kanał 8-Bit Show And Tell udowodnił, że Bitcoina da się kopać na Commodore 64. Nie muszę chyba nawet wspominać o zerowej, a wręcz ujemnej opłacalności wydobycia, prawda? Tym razem do kopania najdroższej z kryptowalut dostosowano laptop z 1989 roku. Z jakim skutkiem?

Kopanie Bitcoina na Toshiba T3200SX

Pozyskiwanie najpopularniejszej na świecie kryptowaluty jest obecnie w zasadzie nieopłacalne, o ile nie dysponuje się sporych rozmiarów kopalnią i dostępem do taniego źródła energii elektrycznej. Nie oznacza to oczywiście, że nie można próbować. Przekształcenie laptopa Toshiba T3200SX z 1989 roku w koparkę kryptowalut brzmi jak sztuka dla sztuki i tym właśnie jest. Na jaki zarobek może liczyć użytkownik tego rodzaju maszyny?

Toshiba T3200SX korzysta z procesora Intel 386SX o taktowaniu 16 MHz. Gdy trafił do sprzedaży, kosztował 6299 dolarów, co w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze daje wartość 13896 dolarów (ok. 56 000 złotych). Dmitrii Eliuseev napisał autorskie oprogramowanie do kopania kryptowalut na MS-DOS tylko po to, aby zobaczyć, ile czasu zajmie pozyskanie Bitcoinów o wartości 1 dolara.

toshiba T3200SX

Toshiba T3200SX. | Źródło: devgenius

Laptop Toshiba T3200SX ma wydajność wydobycia na poziomie 15 H/s. Oznacza to, że potrzeba aż 584 milionów lat, aby „wykopać” Bitcoiny o wartości 1 dolara, czyli ok. 4 złotych. Najważniejsza informacja: nie jest to w żadnym razie zarobek „na czysto”. Podpięta do zasilania Toshiba T3200SX miesięcznie zużywała będzie prąd o wartości ok. 3,3 dolara – powodem jest pobór mocy na poziomie ok. 39 W. Jak widać, zarobek de facto nie istnieje, a sprzęt generuje stratę.

Eliuseev sprawdził jeszcze Toshibę T1100 Plus z 1986 roku, jednak ta miała wydajność wydobycia wynoszącą zaledwie 3,5 H/s.

Dla porównania, najwydajniejsze dziś koparki ASIC mają moc obliczeniową ok. 110 TH/s – 100 trylionów razy większą od T3200SX. Największe kopalnie korzystają z setek takich urządzeń.

Koparka kryptowalut na MS-DOS

Koparka kryptowalut na MS-DOS została udostępniona na GitHub. Jeśli chcecie się nią pobawić, zapraszam pod ten adres.

Źródło: devgenius, zdj. tyt. YouTube

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.