Instalki.pl » Aktualności » Internet » 30-latka oszukała Polaków na milion złotych. Mogła oszukać także Ciebie
Piątek, 14 Styczeń 2022 18:03, Wpisany przez Maksym Słomski
30 latka lodz oszustwa
Liczyła na naiwność internautów.

Czytając policyjne doniesienia na temat oszustw na popularnych serwisach ogłoszeniowych aż trudno uwierzyć w ich skalę. W zasadzie nie ma tygodnia, aby przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości nie informowali o kolejnych zatrzymaniach. Tak jest i w tym tygodniu. Policjanci z Łodzi zatrzymali 30-latkę podejrzaną o oszustwa internetowe towarzyszące sprzedaży przedmiotów za pośrednictwem portali ogłoszeniowych. Mogła wyłudzić od internautów nawet milion złotych.

30-latka z Łodzi zatrzymana za wyłudzenia w sieci


Policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi poinformowali o ujęciu 30-letniej mieszkanki tego miasta. Zatrzymanej postawiono zarzuty dotyczące oszustwa internetowego. Kobieta miała wysyłać nabywcom sprzedawanych towarów koperty wypchane ścinkami papieru. W swym procederze wykorzystywała cudze rachunki, celem ukrycia pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

W okresie od maja 2020 do stycznia 2022 roku oszustka miała zakładać także fałszywe sklepy internetowe, doprowadzający tym samym do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilka tysięcy osób z całego kraju. Polka mogła wyłudzić nawet milion złotych na pseudosprzedaży telefonów i konsol do gier, których faktycznie nie miała. Kobieta usłyszała zarzuty dotyczące wstępnie 20 pokrzywdzonych, od których wyłudziła 48 tysięcy złotych.

Czytaj też: Uwaga na tanie PlayStation 5. Nowe oszustwo w sieci

policja oszustka allegro
Źródło: Policja.pl

"Generowała etykiety przewozowe i wysyłała puste koperty jedynie ze ścinkami papieru. Potwierdzenie w systemie odbioru powodowało niestety przelanie środków wpłaconych przez kupującego na rachunek wskazany przez oszustkę. Rachunki pozyskiwała przez wystawianie ogłoszeń o możliwości udzielenia pożyczek. Zainteresowanym polecała założenie rachunków bankowych i przesłanie danych niezbędnych do korzystania z nich. Ponad 100 kont wykorzystywała w celu przyjęcia i ukrycia wyłudzonych przy sprzedaży pieniędzy" - czytamy w policyjnym komunikacie.

30-latka została zatrzymana 10 stycznia 2022 roku. Policjanci dokonali przeszukania jej miejsca pobytu oraz kilku (!) leasingowanych przez nią aut. Śledczy ustalili kilka wykorzystywanych do nielegalnej działalności kont i wystąpili o blokadę znajdujących się na niej środków. Te mają zostać zabezpieczone na poczet kary.

Oskarżonej grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak nie dać się oszukać w sieci?


Przypominamy: jeśli jakaś oferta jest zbyt kusząca, aby była prawdziwa, przeważnie jest zwykłym oszustwem - to złota zasada dotycząca zakupów w sieci. Przy okazji powtarzamy za polską policją, aby:

  • w sieci kupować u sprawdzonych i zweryfikowanych sprzedawców, a płatności dokonywać nie na rachunki przesłane przez sprzedającego, a np. poprzez pośrednika płatności wskazanego przez zweryfikowanego sprzedawcę
  • nie podawać nieznanym osobom swoich pełnych danych osobowych, haseł do kont poczty email, rachunków bankowych, danych kart płatniczych
  • zachować rozwagę przy kupnie produktów w dużo atrakcyjniejszej cenie niż u innych sprzedających

Źródło: KWP w Łodzi