Instalki.pl » Aktualności » Internet » 840 milionów złotych kary dla znanej influencerki
Wtorek, 21 Grudzień 2021 10:27, Wpisany przez Antoni Zaborski
840 milionów złotych kary dla znanej influencerki
To ciągle mały procent jej zarobków.

Chiński rząd porządnie zabrał się za lokalnych influencerów. Organy podatkowe zaczęły dokładnie prześwietlać ich zarobki, a efekty kontroli już teraz są spektakularne. Niedawno poinformowano o grzywnach nałożonych na dwie gwiazdy internetu o łącznej wartości 100 milionów juanów (64,5 miliona złotych). Teraz jednak odpalono prawdziwą bombę - popularna chińska celebrytka Viya dostała aż 1,34 miliarda juanów, czyli około 840 milionów złotych kary za unikanie płacenia podatków. Chodzi o działalność z lat 2019 i 2020, które były najlepszym okresem jej kariery.

Jest mi bardzo przykro z powodu naruszenia praw i przepisów podatkowych. W pełni przyjmuję karę wymierzoną mi przez władze podatkowe - napisała w ostatnim poście na jednym z portali społecznościowych. Gwiazda, jak widać, jest świadoma złamania prawa i nie ma zamiaru unikać odpowiedzialności.


Streamerka, bizneswoman, miliarderka


Viya tak naprawdę nazywa się Huang Wei, ma 36 lat i zajmuje się głównie streamingiem, jednak w innym rozumieniu, niż jest to popularne w Polsce i Europie. Wei nie transmituje żadnych rozgrywek ani humorystycznych treści. Zasłynęła przede wszystkim ze sprzedaży produktów i usług na Taobao Live - platformie należącej do korporacji Alibaba. Zajmuje się ona sprzedażą społecznościową, czyli bardzo popularną w Chinach gałęzią rynku e-commerce, która zanotowała olbrzymi rozkwit w ostatnich latach.

Viya to w tej chwili jedna z największych postaci internetu i celebrytek Państwa Środka, która zdobyła niemałą popularność również poza granicami ojczystego kraju. Amerykański tygodnik Time umieścił ją na liście 500 najbardziej wpływowych osób w 2021 roku, a posiadany majątek, który obecnie wyceniany jest na około 1,25 miliarda dolarów, plasuje ją wśród 500 najbogatszych Chińczyków.

Jedną z głośniejszych akcji, w które zaangażowana była Viya, jest zbiórka na rzecz ofiar pandemii w mieście Wuhan, która odbyła się podczas specjalnej relacji live w 2020 roku. Wówczas udało się zebrać aż 32 miliony dolarów.

Źródło: Reuters / fot. tyt. Unsplash / Laura Chouette