Instalki.pl » Aktualności » Internet » Jak nie dać się wyrolować na Black Friday? Oto najważniejsza zasada
Niedziela, 21 Listopad 2021 15:33, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Black Friday ceny rosną
Pamiętaj o tym, a nie przepłacisz.

Każdego roku w drugiej połowie listopada zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe ruszają z kampaniami z okazji Black Friday. Mówi się, że to najlepszy moment na zakupy w roku ze względu na spore obniżki i promocje. Ale czy tak jest na pewno?

Natłok marketingowego bełkotu i reklam, które towarzyszą Black Friday sprawiły, że ludzie przestają wierzyć w sens polowania na okazje. Utarło się (częściowo słuszne) przekonanie na temat zawyżonych cen w tym okresie. Wszechobecne hasła "Black Friday", "Black Week", "Cyber Friday" zamiast przyciągać, mogą wręcz zniechęcić do zakupów...

Nie raz widzieliśmy już sytuacje, w której ceny były sztucznie podnoszone, aby obniżka z okazji Czarnego Piątku wyglądała okazale. Jak zatem ustrzec się przed nietrafionymi zakupami? Podpowiadamy.

O tym pamiętaj podczas Black Friday


W niedawnej publikacji poruszyliśmy temat fałszywych sklepów internetowych. To podstawowa zasada - unikaj niesprawdzonych sklepów, z podejrzenie niskimi cenami, które nie mają rzetelnych opinii. Pamiętaj, lepiej przepłacić, niż stracić pieniądze i nie otrzymać zamówionego towaru.

Sprawdź historię ceny

To chyba najważniejsza zasada podczas zakupów na Black Friday, o której zapominają internauci. To banalne, ale niezwykle skuteczne.

Popularne w sieci porównywarki cenowe pozwalają na sprawdzenie historii ceny danego produktu. W ten sposób dowiemy się, czy aktualna promocja z okazji Czarnego Piątku to faktycznie najlepszy deal w historii, czy sztucznie napompowana okazja.

Nie raz widziałem sytuacje, gdy sprzedawca jeszcze w październiku systematycznie podnosił cenę, tylko po to, aby obniżka na Black Friday wyglądała spektakularnie. Po sprawdzeniu historii ceny okazywało się, że dany produkt można było kupić taniej bez żadnej promocji.

Jak sprawdzić historię ceny produktu?


Jak już wspomniałem, wystarczy odwiedzić stronę jednej z popularnej porównywarek cen. Na karcie każdego produktu widnieje specjalna sekcja z historią ceny.

Za przykład wezmę Ceneo.pl. Na stronie produktu kliknij w niewielką ikonkę z wykresem. Aby zobaczyć historię ceny, trzeba się niestety zalogować.

2021-11-21 140734
Historia ceny na Ceneo.pl

Po kliknięciu pojawi się wykres z danymi dotyczącymi ceny z przestrzeni ostatnich 6 miesięcy. Widać, że 1 października gadżet był oferowany przez jeden ze sklepów w cenie 49 zł, natomiast średnio urządzenie kosztowało od 89 do 99 zł.

Historię cen produktów bez potrzeby logowania znajdziecie w serwisie Skapiec.pl - tutaj również trzeba kliknąć na specjalną ikonkę na karcie produktu.

2021-11-21 141524
Historia ceny na Skapiec.pl

Co ważne, Skąpiec pokazuje historię cen aż z ostatnich 12 miesięcy. Można też podać e-mail, aby ustawić alert, gdy cena spadnie poniżej pożądanego poziomu.

2021-11-21 141805
Historia ceny na Skapiec.pl

Warto pamiętać, że opisana metoda nie jest idealna. W porównywarkach są najpopularniejsze sklepy, ale nie wszystkie. Brakuje ofert, np. z Amazon i tutaj trzeba posiłkować się dodatkowymi narzędziami. W serwisie Keepa.com sprawdzicie historię cen Amazon, można też zainstalować wygodną wtyczkę do przeglądarki. Niestety Keepa nie obsługuje jeszcze polskiego Amazona.

Życzę udanych i rozsądnych zakupów podczas tegorocznego Black Friday :)