Instalki.pl » Aktualności » Internet » OLX wprowadza nowe prowizje - zapłacą kupujący. To spory krok wstecz
Wtorek, 12 Październik 2021 09:58, Wpisany przez Maksym Słomski
olx prowizje przesylka olx
Tego się nie spodziewaliśmy.

OLX w swoim Centrum Pomocy opublikowało nowy regulamin platformy, który zacznie obowiązywać już od 25 października 2021 roku. Nie mamy w związku z tym pozytywnych informacji. Jeżeli jesteś jedną z osób kupujących lub sprzedających, korzystających z bezpiecznej Przesyłki OLX oraz Płatności OLX, poniesiesz dodatkowe, wcale nie małe, opłaty.

Dodatkowe opłaty za Przesyłkę OLX i Płatności OLX


Przesyłka OLX to najbezpieczniejszy i najwygodniejszy sposób na zakupy na znanej platformie sprzedażowej. Płatności online oraz ochrona kupujących przed oszustwami, na czele z rekompensatą liczoną w tysiącach złotych, sprawiły, że serwis stał się czymś więcej niż zwykłym serwisem ogłoszeniowym, gdzie jedyną bezpieczną formą zakupu towaru jest odbiór osobisty. W związku ze zmianami, które wejdą w życie 25 października, część Polaków może się do OLX zniechęcić.

OLX poinformowało, że wprowadza nowe prowizje za korzystanie z Przesyłki OLX oraz Płatności OLX. Maksymalna prowizja za korzystanie z tych usług sięgnie nawet 50 złotych, co jest opłatą niemałą. Koszt zostanie doliczony do ceny sprzedawanego przedmiotu i poniesie go kupujący.

Czytaj także: Sprzedajesz na OLX? Uważaj. Oszustwo "na kupującego"​ wciąż groźne

"Wskutek wprowadzanych zmian skorzystanie z usług Przesyłki OLX i Płatności OLX może wiązać się z koniecznością uiszczenia przez Kupującego Opłaty Serwisowej. Informacja o Opłacie Serwisowej i jej wysokości będzie dostępna w Serwisie OLX przed dokonaniem Transakcji. Maksymalna wysokość Opłaty Serwisowej została określona w Regulaminie. Opłata Serwisowa płacona będzie z góry, przy dokonaniu płatności za Przedmiot z wykorzystaniem Płatności OLX. Łączna cena Przedmiotu - tj. koszt Przedmiotu, Dostawy oraz Opłaty Serwisowej - będzie każdorazowo wskazana w Serwisie przed zawarciem Transakcji" - czytamy w Centrum Pomocy OLX.

olx zmiany 25 pazdziernika 2021
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu z OLX

Bezpieczeństwo na OLX ponownie spadnie


Co ważne, na tę chwilę nadal będzie istniała możliwość wystawienia przedmiotów na sprzedaż bez aktywnych usług Płatności OLX i Przesyłka OLX - bez jakiejkolwiek opłaty serwisowej. Podkreślam: na tę chwilę, bo nie wiadomo, co zmieni się w przyszłości.

Bezpieczeństwa kupujących i sprzedających nowy stan rzeczy na pewno nie poprawi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umawiać się na przesyłki pobraniowe poza systemem Płatności OLX i Przesyłka OLX, ale kupujący traci wtedy jakąkolwiek ochronę ze strony OLX - jednym słowem: wracamy do sytuacji sprzed lat. 

Cóż, było fajnie. Szkoda, że już nie będzie.

Źródło: OLX