Jak wyszukiwać w Google. Czy znasz choć jeden z tych trików?

Maksym SłomskiSkomentuj
Jak wyszukiwać w Google. Czy znasz choć jeden z tych trików?
Od ubiegłego roku ogromnym zainteresowaniem czytelników naszego serwisu cieszy się wpis poświęcony ukrytym funkcjom wyszukiwarki Google. Prawdę mówiąc wcale mnie to nie dziwi. Google to domyślna wyszukiwarka dla setek milionów, a może nawet większej liczby internautów z całego świata. Mało kto ma natomiast świadomość, że można w niej znaleźć coś ciekawszego niż tylko zwykłe wyniki wyszukiwania. Niewielu użytkowników sieci zdaje sobie również sprawę z tego, że interesujących treści można szukać w inny sposób niż wpisując same frazy. Da się to robić znacznie skuteczniej. Dzięki poniższym trikom będziesz w stanie wyszukiwać szybciej i sprawniej.

Zaawansowane metody wyszukiwania w Google

1. Szukaj dokładnie tego, co Cię interesuje

Wyszukiwarka Google po wpisaniu przez Ciebie zapytania stara się jak najlepiej dopasować wyniki, często zastępując wpisane słowa synonimami. Co zrobić w sytuacji, w której chcesz wyszukać DOKŁADNIE tę frazę, którą wpisałeś? Wystarczy ująć ją w cudzysłów. Wpisz na przykład „10 ukrytych funkcji wyszukiwarki Google. Zapewne ich nie znasz”.

google instalkipl

Źródło: mat. własny

2. Wyszukuj tylko w obrębie jednej strony

Każdy z internautów ma swoje ulubione witryny internetowe. Nierzadko zdarza się, że po dłuższym czasie chcemy wyszukać jakichś treści na konkretnej stronie, ale brak dedykowanej wyszukiwarki to uniemożliwia. W tym celu należy udać się do Google i oprócz fraz do paska wyszukiwania wpisać site:ADRES, na przykład: site:Instalki.pl triki w mapach Google.

triki instalkipl
Triki na każdą okazję, polecamy się! | Źródło: mat. własny

3. Sprawdzaj treści z określonego przedziału czasowego

Wyszukiwarka Google pozwala w ustawieniach wyszukiwania określić to, z jakiego przedziału czasu treści powinny widnieć w wynikach wyszukiwania. Zamiast grzebać w opcjach zapamiętaj polecenia after: (po roku…) oraz before: (przed rokiem…). Wpisz na przykład wybory USA before:2020, aby dowiedzieć się, co pisano na ten temat przed 2020 rokiem. Przydatne okaże się także polecenie pozwalające wyszukiwać treści z przedziału czasowego. Wpisz przed szukaną frazą na przykład 2018..2020, aby Google wyświetliło tylko te treści, które dodano w sieci w tych latach.

google before
Źródło: mat. własny

4. Wyszukiwanie plików w Google? Spróbuj tego

Polecenie filetype: umożliwia sprawne wyszukiwanie plików w określonym formacie w Google. Szukasz książki w formacie PDF? Wpisz filetype:pdf TYTULKSIAZKI, aby spróbować znaleźć ją właśnie w PDF-ie. Wyszukiwanie tego rodzaju działa z dowolnym typem pliku.

wyszukiwanie pdf
Źródło: mat. własny

5. Korzystaj z różnych źródeł informacji

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na dany temat, a nie chcesz zamykać się w bańce informacyjnej, sięgnij po frazę related:. Jak jej używać? Wyobraź sobie, że właśnie przeczytałeś nasz artykuł 7 praktycznych funkcji Windows 10, których możesz nie znać i chcesz znaleźć w Google podobne treści. Wpisz zatem related: https://www.instalki.pl/news/software/7-praktycznych-funkcji-windows-10-ktorych-mozesz-nie-znac/ i zobacz, co zaproponuje Ci na tej podstawie Google.

I jak, znałeś wszystkie powyższe triki?

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.