6 technologii, które przyspieszą Twoją stronę WWW. Twój hosting je wspiera?

Mateusz PonikowskiSkomentuj
6 technologii, które przyspieszą Twoją stronę WWW. Twój hosting je wspiera?

Czy wiesz o tym, że możesz przyspieszyć stronę dzięki hostingowi? To prawda – serwery często oferują technologie, które mogą zdecydowanie zwiększyć wydajność bloga, e-sklepu czy firmowej witryny internetowej. Zobacz, o jakich technologiach mowa.

Witryna internetowa powinna być szybka. To właśnie na czasie ładowania strony zależy dużej liczbie internautów. Możesz spotkać się z licznymi raportami, które wskazują, że szybkość przekłada się na wyższe współczynniki konwersji.

Czas ładowania strony a konwersja
Czas ładowania strony a konwersja – trudno nie zauważyć korelacji. (Cloudflare)

Jednak nie chodzi tylko o doświadczenie poszczególnych użytkowników. Google do oceny jakości strony stosuje Core Web Vitals (czyli podstawowe wskaźniki internetowe). Dwa z nich odnoszą się bezpośrednio do szybkości witryny.

Pierwszy z nich – Largest Contentful Paint – oznacza czas potrzebny na załadowanie największego elementu na stronie. Z kolei First Input Delay – to czas niezbędny do osiągnięcie pełnej interaktywności przez witrynę. Strony, które uzyskują dobre wyniki w tych obszarach są dodatkowo punktowane.

Warto zdać sobie sprawę, że za te wskaźniki odpowiada nie tylko kod źródłowy strony, ale także hosting, na którym jest ona umieszczona. Serwery często oferują rozmaite technologie, które zwiększają wydajność takiej strony. Poniżej zaprezentuję najważniejsze z nich.

#1 SSD (i NVMe)

SSD (Solid State Drive) to nazwa technologii, która przez ostatnie lata staje się coraz popularniejsza. Tego typu nośniki opierają się na pamięci typu flash – zamiast klasycznych ruchomych dysków talerzowych HDD. Dyski SATA SSD mogą być kilkukrotnie szybsze od HDD. W przypadku SSD NVMe prędkość odczytu może być nawet kilkanaście razy wyższa.

Rodzaj dysku a szybkość odczytu
Rodzaj dysku a szybkość odczytu. Różnice są kolosalne. (Netweaver)

Gdy mówię, że hosting obsługuje technologię SSD – mam na myśli, że udostępniona przestrzeń dyskowa opiera się właśnie na tego typu nośnikach. Korzystanie z tej technologii to jedno z najlepszych rozwiązań, jeżeli zależy Ci na szybkiej stronie. Dzięki dużej szybkości odczytu i zapisu hosting SSD zdecydowanie zmniejsza zarówno czas potrzebny na reakcję serwera, jak i na załadowanie się plików.

#2 Pamięć podręczna – Redis/Memcached

Podczas ładowania się oraz interakcji na stronie, interpreter PHP po stronie serwera wysyła zapytania do bazy danych MySQL. W odpowiedzi otrzymuje on informacje, które następnie są wyświetlane na stronie internetowej.

Widzisz więc, że strona do działania wymaga ciągłego angażowania interpretera PHP. Można jednak go znacząco odciążyć dzięki wykorzystaniu silników pamięci podręcznej. Takie technologie to Redis oraz Memcached.

Dzięki silnikom cache (z ang. pamięć podręczna) wstępnie przetworzone dane są przechowywane w pamięci szybkiego dostępu – a nie na dysku twardym serwera. Brak konieczności czekania na reakcję bazy danych oznacza znaczące przyspieszenie działania strony.

Hosting, który wspiera silniki Redis lub Memcached, działa po prostu szybciej. I nie potrzebujesz do tego zaawansowanych konfiguracji – przeważnie wystarczy włączyć obsługę tych silników z poziomu panelu hostingowego.

#3 Oprogramowanie LiteSpeed

Aby można było korzystać z serwera – konieczne jest odpowiednie oprogramowanie zainstalowane na takiej maszynie. Najczęściej jest to Apache, nieco rzadziej nginx. Prawda jest jednak taka, że rozwiązania ta – choć stabilne – nie zachwycają gdy chodzi o szybkość przetwarzania operacji.

Jedną z technologii, która może poprawić wydajność serwera, jest LiteSpeed. To oprogramowanie zostało opracowane po to, aby usprawnić proces ładowania się dynamicznych stron internetowych. Jest szczególnie polecane, gdy strona jest zbudowana na jednym z popularnych CMS’ów – np. na WordPressie.

Porównanie wydajności oprogramowania serwerowego dla strony opartej na systemie WordPress
Porównanie wydajności oprogramowania serwerowego dla strony opartej na systemie WordPress. (Litespeedtech)

LiteSpeed zwiększa wydajność interpretera PHP oraz prowadzi do ograniczenia zużycia zasobów serwera. W konsekwencji – strona może ładować się nawet kilka razy szybciej. Gdy dołożysz do tego kolejne atuty związane z większym bezpieczeństwem (np. większa skuteczność ochrony podczas ataków typu Anty-DDOS), wychodzi na to, że naprawdę warto wybrać serwer, który wspiera tę technologię.

#4 Aktualna wersja PHP

Już wcześniej wspomniałem o roli PHP podczas wyświetlania dynamicznych stron internetowych. Musisz jednak wiedzieć, że język ten ulega licznym modyfikacjom i aktualizacjom. Obecnie wdrażana jest już jego 8. generacja. Każdy update oznacza liczne poprawki – chodzi nie tylko o usuwanie luk bezpieczeństwa, ale także o poprawę szybkości i wydajności.

Patrząc na testy, PHP 8 cechuje ponad dwukrotnie wyższa wydajność od wersji 5.6. Także w porównaniu z generacją 7 widać poprawę nawet o kilkadziesiąt procent.

Test wydajności wersji PHP
Test wydajności wersji PHP. (Kinsta)

Jeżeli będziesz korzystać ze starszej wersji PHP to tak naprawdę możesz zaszkodzić swojej stronie internetowej. Nie dość, że jest ona bardziej narażona na rozmaite cyberataki, to jeszcze nie korzystasz z uaktualnień, które odpowiadają za szybsze działanie strony.

Miej przy tym na uwadze, że prędzej czy później pojawi się moment, w którym czy to szablon, czy widget, czy też wtyczka przestanie wspierać starą wersję PHP. W konsekwencji mogą one odmówić posłuszeństwa – w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do problemów z wyświetlaniem się strony.

Jaka jest moja rada? Włącz najbardziej aktualną wersję PHP w panelu hostingowym i dbaj o to, aby zawsze korzystać z tej najnowszej. A jeżeli na Twoim serwerze najnowszą wersją jest PHP 5.6, to koniecznie zmień hosting. 🙂

#5 Aktualny protokół HTTP

Protokół HTTP to podstawa Internetu. Stosuje się go do nawiązania połączenia pomiędzy przeglądarką odwiedzającego, a serwerem na którym znajduje się strona internetowa. Klient wysyła żądanie wyświetlenia strony, a serwer w odpowiedzi przesyła zasoby potrzebne do jego realizacji.

Sposób korzystania z Internetu zmienia się z biegiem czasu. Takim samym aktualizacjom ulega sam protokół HTTP – który staje się szybszy, bardziej stabilny oraz bezpieczniejszy. HTTP/2 – dzięki wprowadzeniu możliwości jednoczesnego procesowania wielu zapytań – sprawił, że można wyświetlać strony znacznie szybciej (niż w przypadku HTTP 1.1).

Przykład unowocześniania protokołu HTTP
Przykład unowocześniania protokołu HTTP. (DevEnv)

Z kolei HTTP/3 dostarczył kolejnych ulepszeń dotyczących np. multipleksowania, szybkości nawiązania połączenia czy też ochrony przed jego blokowaniem.

Kilka procesów jednocześnie oznacza szybsze ładowanie strony
Kilka procesów jednocześnie oznacza szybsze ładowanie strony. (Cloudflare)

W związku z tym łatwo dojść do wniosku, że nowe wersje protokołów oznaczają szybsze działania stron. Niestety – w dalszym ciągu ogromna ilość serwerów obsługuje wyłącznie HTTP 1.1.

A co możesz zrobić, żeby Twoja strona mogła korzystać z nowych wersji protokołu – a tym samym aby odwiedzający był w stanie wyświetlić ją szybciej? Wystarczy, że wybierzesz serwer, który obsługuje HTTP/3 (albo przynajmniej HTTP/2).

#6 Content Delivery Network

Hosting korzystający z CDN ma do dyspozycji sieć serwerów rozproszonych po całym świecie. Dzięki temu systemowi odwiedzający stronę internetową może liczyć na jej szybkie wyświetlenie – a odległość pomiędzy jego lokalizacją a serwerem nie powoduje opóźnień w czasie reakcji. W związku z tym jest to doskonały sposób na przyspieszenie działania strony o zasięgu międzynarodowym.

Jeden serwer kontra sieć serwerów dostarczających treści odwiedzającemu
Jeden serwer kontra sieć serwerów dostarczających treści odwiedzającemu. (Wikipedia)

Pamiętaj, że ta technologia jest polecana przede wszystkim osobom, których strona jest odwiedzana przez użytkowników z różnych części świata. Jeżeli odwiedzający Twoją stronę pochodzą przede wszystkim z naszego kraju – CDN może nie być Ci potrzebny. W takim wypadku wystarczy, że zdecydujesz się na serwer umieszczony w Polsce (lub np. w krajach ościennych).

Jak widzisz – hostingi mogą oferować różnorodne technologie, które przyspieszają działanie stron internetowych. Pamiętaj, że wydajność witryny to nie tylko kod źródłowy – to właśnie od kondycji serwera w dużej mierze zależy czas potrzebny do jej wyświetlenia. Chyba przyznasz mi rację, gdy powiem, że lepiej jest wybrać hosting, który będzie “pomagać” Twojej stronie, prawda? 🙂

Autor: Mateusz Mazurek. Autor porównań usług i technologii w ramach rankingu najlepszych hostingów dla stron WWW, gdzie recenzuje i testuje usługi hostingowe pod kątem wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności. Przedsiębiorca internetowy oraz twórca i autor blogów, który przez ponad 14 lat przetestował dziesiątki firm hostingowych.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.