Instalki.pl » Aktualności » Internet » Telegazeta w przeglądarce internetowej. Nie musisz niczego instalować
Wtorek, 08 Czerwiec 2021 08:51, Wpisany przez Maksym Słomski
telegazeta w przegladarce
Sentymentalna podróż w czasie.

Jeśli dobrze pamiętasz lata 90' XX wieku, z pewnością przypominasz sobie także Telegazetę. Telegazeta, nazywana często prekursorem internetu, to usługa uruchomiona 29 grudnia 1988 roku. Dostępny z poziomu niemal każdego telewizora teletekst nadawany był wraz z sygnałem wszystkich stacji ogólnopolskich i niektórych regionalnych Telewizji Polskiej, dostarczając informacje z polski, ze świata, program telewizyjny czy nawet ogłoszenia. Teraz Telegazeta działa również w przeglądarce internetowej.

Telegazeta Browser czyli Telegazeta na komputerze


Telegazetę przeglądało się wybierając z poziomu pilota do telewizora od jedną do trzech cyfr, przekierowujących czytelnika na określony numer strony. Jerzy Głowacki opracował właśnie otwartoźródłowy projekt, umożliwiający uruchomienie Telegazety bez telewizora, na dowolnym komputerze osobistym, wyposażonym w przeglądarkę internetową. Zasada działania jest identyczna.

wyniki na zywo telegazeta
Źródło: zrzut ekranu z Telegazeta Browser

Aby skorzystać z Telegazeta Browser, przejdź pod ten adres i kliknij przycisk "Przeglądaj Telegazetę". TG zostanie wyświetlona w nowym okienku i będzie się dało przeglądać jej zawartość z poziomu myszki. Na kanale 201 znajdziesz aktualności sportowe, na 800 wyniki meczów na żywo, a na 300 program TVP 1 i 2. Telegazeta wciąż działa, nadal zamieszcza się w niej ogłoszenia i w dalszym ciągu można w niej znaleźć wróżby.

telegazeta matrymonialne
Źródło: zrzut ekranu z Telegazeta Browser

Zwróć uwagę na to, iż Telegazeta TVP1 i Telegazeta TVP2 zawierają praktycznie tę samą treść, jednak różnią się wybranymi stronami. Inną wersję teletekstu nadają kanały tematyczne: TVP Polonia oraz TVP Kultura.

Zobacz także: Minitel - francuski prekursor Internetu [Wideo]

PS Telegazeta Browser ma nawet Sudoku i grę w statki! Podpowiem: kanał 834 to Sudoku, na 846 i 847 zagrasz w statki.

telegazetas sudoku
Źródło: zrzut ekranu z Telegazeta Browser

Kod projektu udostępniono w serwisie GitHub. Możesz go przejrzeć w dowolnym momencie, o tu.

Źródło: mat. własny