Izraelska tarcza antyrakietowa w akcji. Przerażające nagrania obiegły Internet

Maksym SłomskiSkomentuj
Izraelska tarcza antyrakietowa w akcji. Przerażające nagrania obiegły Internet
Wczorajszy dzień obfitował w niepokojące wydarzenia na Bliskim Wschodzie. We wtorek o godzinie 20:28 czasu polskiego Siły Obronne Izraela za pośrednictwem swojego oficjalnego konta na Twitterze opublikowały nagranie, w którym zaprezentowały działanie Żelaznej Kopuły. Izraelski system obrony powietrznej opracowany przez Rafael Advanced Defense Systems unieszkodliwił ponad tysiąc (!) rakiet średniego i dalekiego zasięgu, wystrzelonych przez Hamas i lecących w stronę Tel Awiwu i innych miejscowości w środkowym Izraelu.


Akcja została przeprowadzona przez Hamas w odwecie za zniszczenie 12-piętrowego wieżowca w Gazie, w efekcie którego życie straciło co najmniej 30 Palestyńczyków. Kilka innych budynków zostało tam ewakuowanych w związku z groźbami ich zburzenia. Oficjele Izraela twierdzą, że w budynku trafionym rakietą znajdowały się biura Hamasu – polityczno-militarnej fundamentalistycznej organizacji palestyńskiej.

Żelazna Kopuła ocaliła wczoraj wiele istnień

Żelazna Kopuła to system, którego koncepcję opracowano jeszcze w 2006 roku, niedługo po tym, jak w wyniku konfliktu z Libanem na terytorium Izraela spadło ponad 4 tysiące rakiet. Regularne ostrzały rakietowe kierowane także ze Strefy Gazy spowodowały, że baterie pocisków antyrakietowych rozstawiono już w 2011 roku. System jest w stanie wykrywać i unieszkodliwiać w powietrzu rakiety i samoloty bezzałogowe na obszarze ok. 150 kilometrów kwadratowych, za sprawą współpracujących ze sobą radarów (David’s Sling) oraz naziemnych baterii (Arrow).



Izraelski rząd informował wczoraj, że Żelazna Kopuła na przestrzeni 38 godzin unieszkodliwiła ponad 1050 rakiet, skierowanych w stronę celów w środkowej i południowej części kraju. Skuteczność systemu szacowana jest na ok. 90%, w związku z czym niektóre pociski były w stanie go ominąć. Poniżej przykład jednej z rakiet, która uderzyła w Holon znajdujący się na południe od Tel Aviwu.



Końca napięć na linii Izrael – Palestyna nie widać

Konflikt izraelsko-palestyński trwa od 1947 roku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję nr 181, celem której był podział Mandatu Palestyny na państwa żydowskie i arabskie.

Źródło: Twitter

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.