Instalki.pl » Aktualności » Internet » Matura 2021: wyciek pytań z języka polskiego? Podlasie znowu pod lupą
Wtorek, 04 Maj 2021 12:51, Wpisany przez Maksym Słomski
matura 2021 jezyk polski wyciek
Afera.

Matura 2021 wystartowała, rozpoczęta tradycyjnie egzaminem z języka polskiego. Tradycją stało się także to, że rzut oka w Trendy Google pozwala przypuszczać, że pytania wyciekły do sieci na blisko 2 godziny przed rozpoczęciem egzaminu. Internauci zauważyli podejrzaną aktywność dotyczącą fraz "motyw ambicji", "ambicja" i "ambicja w lekturach" już ok. godziny 7 rano, podczas gdy egzamin maturalny z języka polskiego zaczął się o godzinie 9:00. Wyszukania pochodziły, podobnie jak rok temu, z woj. podlaskiego.

Matura 2021 - tematy język polski


Podczas dzisiejszej matury z języka polskiego uczniowie mieli do wyboru dwa tematy:

1. Czy ambicja ułatwia osiągnięcie człowiekowi zamierzonego celu? - na podst. Lalki Bolesława Prusa
2. Miasto - przyjazne czy wrogie człowiekowi? - na podst. Ziemi Obiecanej W. Reymonta

Jak już wspomnieliśmy, zapytania o słowa kluczowe związane z pierwszym tematem pojawiły się w sieci ok. godziny 7:12. Użytkownik serwisu Wykop.pl o pseudonimie @twinzpl opublikował o godz. 7:52 na tamtejszym Mikroblogu wpis o treści:

"ty będziesz moją La La Laleczką ( ͡° ͜ʖ ͡°) lepiej być ambitnym czy osiągać cel? ( ͡° ͜ʖ ͡°) #matura"

Wpis został od tamtego czasu usunięty, ale w Internecie nic nie ginie.

twinzpl screen
Usunięty już wpis z serwisu Wykop.pl z godziny 7:52. | Źródło: Wykop.pl

Źle zabezpieczone arkusze? Wyciek arkuszy? Matura 2021 wyciekła? Trudno wyrokować. Wzrost popularności wyszukań poniższych fraz nie jest przypadkowy. Takie przypadki nie istnieją.


Proszony o komentarz Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z serwisem Onet poinformował, że sprawa zostanie zgłoszona na policję.

Przecieki na Podlasiu w 2021 i... 2020 roku


Przypominam, że analogiczna sytuacja w województwie podlaskim miała miejsce rok temu, kiedy to 8 czerwca 2020 roku ok. godz. 6:30 odnotowano gwałtowny wzrost zapytań dot. frazy "wesele elementy fantastyczne". Wtedy śledztwo prowadzone rzekomo w sprawie przeciwków nie wykazało żadnych nieprawidłowości i nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

Źródło: twitter, Onet, internet