Koniec tanich zakupów na AliExpress. Rząd przyjął zmiany w prawie

Maksym SłomskiSkomentuj
Koniec tanich zakupów na AliExpress. Rząd przyjął zmiany w prawie
Jeżeli często robisz zakupy na AliExpress, to lepiej już teraz zamów interesujące Cię przedmioty, bo po 1 lipca 2021 roku zapewne zapłacisz za nie znacznie więcej. Ministerstwo Finansów podało, że w czwartek Rada Ministrów przyjęła propozycję zmian w pakiecie e-commerce. Oznacza to m.in. koniec ze zwolnieniami z VAT od importu przesyłek o wartości do 22 euro w całej UE oraz nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników.

Ceny na AliExpress pójdą w górę

Od 1 lipca bieżącego roku w Unii Europejskiej zmianie ulegają zasady rozliczania podatku VAT od handlu w Internecie. Należy zaznaczyć wyraźnie, że zmiany nie dotyczą wyłącznie naszego kraju i wynikają z polityki UE. Polski rząd twierdzi, że zmiany przełożą się na wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorców w stosunku do podmiotów z Chin. Finalnie koszty poniesie oczywiście konsument, który podatek zapłaci już na etapie dokonywania zakupu na ulubionej platformie sprzedażowej.

Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w Unii Europejskiej. Prognozowane jest zmniejszenie kosztów realizacji obowiązków VAT związanych z transakcjami transgranicznymi B2C.

Zmiany w przepisach obejmą:

1. Likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro.
2. Znaczne rozszerzenie zakresu transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop.
3. Nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników co ułatwi, poprzez użycie interfejsu elektronicznego (np. internetowa platforma handlowa, portalu, itp.), dokonanie na terytorium UE sprzedaży towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, a także dostawy towarów na rzecz konsumentów.

„Rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE. Na dodatek z pewnością poprawią konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm” – mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

„Pakiet e-commerce ułatwi działanie firmom wysyłającym towary z Polski do konsumentów w innych krajach Europy. Dzięki nowym procedurom przedsiębiorcy handlujący w Internecie nie będą już musieli oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT i rozliczać w każdym kraju, do którego wysyłają towary. Zamiast tego rozliczą VAT w „jednym okienku”, w państwie swojej siedziby. I to już państwo, w którym działają, podzieli się zapłaconym przez nich podatkiem z krajem, do którego trafiła przesyłka. Oszczędzi to firmom wiele kosztów i formalności” – dodał wiceminister finansów Jan Sarnowski

Źródło: GOV.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.