Instalki.pl » Aktualności » Internet » Zabezpieczanie domen za pomocą DNSSEC - ranking hostingów z wyraźnym liderem
Wtorek, 23 Luty 2021 11:02, Wpisany przez Maksym Słomski
dnssecRanking firm hostingowych w Polsce.

Badanie przeprowadzone przez serwis top100.webhostingtalk.pl rzuca światło na poziom zabezpieczeń polskich adresów stron WWW. Pod uwagę wzięto 2,35 miliona domen od czołowych hostingów, przy czym przyjrzano się wyłącznie obecności rozszerzenia bezpieczeństwa DNSSEC. Opracowane przez grupę IETF (Internet Engineering Task Force) rozwiązuje problem związany z możliwością fałszowania informacji przekazywanych przez system DNS, zapewniając uwierzytelnianie źródeł danych za pomocą kryptografii asymetrycznej oraz podpisów cyfrowych. W przytaczanym rankingu na prowadzeniu jest wyraźny lider.

Domeny zabezpieczone za pomocą DNSSEC


Ranking firm hostingowych w Polsce zaktualizowany 23 lutego 2021 roku pokazuje, że w TOP10 pod względem łącznej liczby domen znajdują się firmy:

1. Nazwa.pl - 315521 domen
2. Home.pl - 309564 domen
3. H88 (cyberfolks.pl) - 155592 domen
4. OVH - 119549 domen
5. AfterMarket.pl Limited - 118269 domen
6. Cloudfare.com - 66852 domen
7. Zenbox - 53914 domen
8. H88 (kei.pl) - 50385 domen
9. Az.pl - 37784 domen
10. Dhosting.pl - 35371 domen

Powyższe dane są niezbędne, aby odpowiednio spojrzeć na statystyki dotyczące wdrożenia zabezpieczenia DNSSEC.

DNSSEC to rozszerzenie bezpieczeństwa opracowane przez grupę IETF, zajmującą się ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w Internecie. Zabezpieczenie to zostało wdrożone przez operatorów domen globalnych, rejestr domen europejskich, jak i polskiego operatora narodowego NASK. Jest to więc uznany standard, który rejestratorzy i firmy hostingowe mogą wykorzystać do zabezpieczenia domen swoich klientów.

Serwis top100.webhostingtalk.pl ustalając nazwy serwerów DNS, na które wskazują domeny, określił listę firm hostingowych z największym udziałem w rynku domen zabezpieczonych przez DNSSEC. Łącznie odnaleziono 469 tysięcy takich domen, spośród których aż 311 959 posiada Nazwa.pl. Tylko pierwsze cztery filmy, czyli: nazwa.pl, aftermarket.pl, ovh.net i home.pl, posiadają ponad 95% udziału w Polsce.

dnssec domeny
Liczba domen zabezpieczonych w Polsce za pomocą DNSSEC. | Źródło: top100.webhostingtalk.pl

"Wdrożenie DNSSEC wymaga koordynacji wpisu w rejestrze domen oraz na serwerze DNS dostawcy usług hostingowych. Stanowi to więc problem dla wszystkich firm, które nie obsługują kompleksowo swoich klientów, zarówno w zakresie rejestracji domen, jak i utrzymania wpisów w DNS. W przypadku nazwa.pl, klienci wraz z rejestracją domeny otrzymują usługę DNS Anycast, a wpisy DNSSEC tworzone są automatycznie. To duże ułatwienie dla klientów, którzy nie są geekami komputerowymi" - mówi Krzysztof Cebrat, prezes spółki nazwa.pl.

Wdrażanie standardu DNSSEC dla domen polskich zapoczątkowała firma OVH, niedługo później dołączyła nazwa.pl, a na samym końcu aftermarket.pl i home.pl. Przedstawiciele nazwa.pl zadeklarowali, że chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami z przedstawicielami innych firm hostingowych i pomogą im w poprawie zabezpieczeń ich domen.

Źródło: inf. prasowa