Instalki.pl » Aktualności » Internet » Wideo z lądowania łazika Perseverance na Marsie opublikowane przez NASA
Poniedziałek, 22 Luty 2021 23:58, Wpisany przez Maksym Słomski
perseverance ladowanie wideoZdumiewający widok, w świetnej jakości.

Łazik Perseverance wylądował na Marsie 18 lutego 2021 roku. Historyczny moment poprzedzony siedmioma minutami grozy, został ukoronowany zdjęciami wykonanymi przez przednią lewą oraz tylną prawą kamerę i nadesłanymi początkowo w niskiej jakości. Teraz, po kilku dniach od tego wydarzenia, NASA zaczyna publikować pierwsze materiały w wysokiej rozdzielczości. Najbardziej interesującym spośród nich jest film z lądowania łazika Perseverance na Marsie. Ten wygląda jak hollywoodzka superprodukcja, a nie coś, co zostało zarejestrowane nad powierzchnią Marsa i przesłane na odległość ok. 62,8 mln kilometrów, na Ziemię.

Film z lądowania Perseverance na Marsie


Dziś oficjalne konto NASA's Perseverance Mars Rover na Twitterze podzieliło się ze światem blisko 3,5-minutowym filmem, na którym widać procedurę lądowania łazika oraz jego pomyślne osadzenie na powierzchni Czerwonej Planety. Jakość? Wyśmienita. Ujęcia? Nie powstydziłyby się ich wysokobudżetowe filmy. Aż trudno uwierzyć, że patrzymy na coś, co dzieje się na innej planecie - daleko, ale wciąż w bezpośrednim sąsiedztwie Ziemi, jeśli wziąć pod uwagę ogrom Wszechświata.


Co widać na nagraniu? Sporo różnych rzeczy. Kosmiczny pojazd rozgrzał się do ok. 1300 stopni Celsjusza, a po chwili, przy prędkości rzędu 420 m/s, pomyślnie rozłożył spadochron o średnicy 21,5 metra i rozpoczął procedurę lądowania, odrzucając uprzednio tarczę cieplną - to właśnie od tego zaczyna się nagranie. Dwie minuty później odseparowała się tylna część osłony. Wówczas platforma Sky Crane, do której Perseverance był przymocowany, opadająca z prędkością 2,7 kilometrów na godzinę i napędzana przez osiem silników hamujących, z pomocą 7,6 metrowych, nylonowych przewodów z wysokości 21,3 metra opuściła łazik na powierzchnię Marsa. Gdy jej prędkość spadła do 2,5 kilometrów na godzinę, a Perseverance dotknął powierzchni wewnątrz marsjańskiego krateru Jezero, kable zostały od niego odczepione.

Czytaj także: Łazik Perseverance – 7 ciekawostek, które warto poznać

Sygnał na Ziemię dociera opóźniony


Sygnał z lądownika dociera na Ziemię z opóźnieniem rzędu 11 minut i 22 sekund. Wraz z łazikiem Perseverance na Marsa trafił prototypowy dron Ingenuity. Ten był przymocowany do dolnej części łazika, ale już 19 marca odbędzie swój dziewiczy lot, działając niezależnie od drugiego pojazdów. Wówczas stanie się od pierwszą maszyną, która odbędzie taki lot poza Ziemią. Dron nie przeprowadzi jednak żadnych badań naukowych, bowiem naukowcy z NASA chcą po prostu przetestować koncepcję pojazdu tego typu. Atmosfera Marsa jest dużo rzadsza niż ziemska, a więc latanie w niej powinno być dużo trudniejsze.

Źródło: NASA