Instalki.pl » Aktualności » Internet » 10 przydatnych funkcji Map Google, które warto sprawdzić
Sobota, 26 Wrzesień 2020 07:49, Wpisany przez Maksym Słomski
przydatne funkcje mapy google
Praktyczne wskazówki.

Mapy Google to jedna z najlepszych usług, jakie ludzkość otrzymała ze strony giganta z Mountain View. Z tego arcypraktycznego narzędzia korzystamy w trakcie jazdy samochodem, podczas wakacyjnych spacerów, czy też przy okazji poszukiwań wysoko ocenianych restauracji i pubów. Spektrum zastosowań lubianej aplikacji jest kolosalne! Wydawałoby się, że wszyscy znają Mapy Google na wylot, ale... wcale tak nie jest. Chcielibyśmy przedstawić Wam ciekawe funkcje Map Google, których powinniście wypróbować.

Do stworzenia tego wpisu zmotywowała nas popularność artykułu 6 sztuczek w Mapach Google, których nie znałeś... aż do teraz. Przeczytajcie go koniecznie, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście.

Triki w Mapach Google


1. Podróżuj w czasie z Mapami Google


Świetna funkcja, z której istnienia niewielu zdaje sobie sprawę, a która pozwala odbywać sentymentalne podróże w przeszłość. Na przestrzeni minionych lat Google aktualizowało zdjęcia w widoku Street View w wielu miejscach na świecie, także w Polsce. Chcecie zobaczyć jak jakieś miejsce wyglądało kilka lat temu? Żaden problem, o ile oczywiście aktualizowano jego fotografie. Najpierw przejdźcie do widoku ulicy w interesującym Was miejscu.

0
Źródło: mat. własny

Następnie zerknijcie w lewy górny róg ekranu. Jeśli widnieje tam ikonka zegara ze strzałkami, kliknijcie na nią. Wyświetli się niewielka oś czasu pokazująca wszystkie ujęcia danego miejsca na mapie, jakie wykonano na przestrzeni lat. W tym przypadku dostępne są aż cztery zdjęcia z lat 2013 - 2018!

1
Źródło: mat. własny

2. Korzystaj z Map Google w trybie offline


Żyjemy w czasach, w których w zasadzie każdy ma dostęp do olbrzymich paczek danych pakietowych. Mało kto na terenie Polski przejmuje się tym, że Mapy Google zużywają mu transfer. Nieco inaczej sytuacja wygląda za granicą. Wiele osób martwi się faktem, iż Mapy Google mogą wyczerpywać cenne megabajty. Tutaj z pomocą przychodzi tryb offline w Mapach Google.

Jedziecie na weekend do Londynu lub innego interesującego Was miasta? Wyszukajcie je w mapach Google w swoim smartfonie. Gdy klikniecie na jego nazwę otworzy się kolejne okienko, z poziomu którego będziecie mogli wybrać ikonę "Pobierz". Teraz pozostaje zaznaczyć interesujący Was fragment mapy, który zostanie zapisany w urządzeniu, a następnie kliknąć przycisk "pobierz" byście mogli go przeglądać bez dostępu do Internetu. Takie to proste!

4
Źródło: mat. własny

3. Wyznacz trasę z dostępem dla niepełnosprawnych


Google robi całkiem sporo, aby ułatwić życie osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Wytyczając trasę do danego miejsca przy wykorzystaniu transportu publicznego - tak na wersji mobilnej, jak i desktopowej - możecie wybrać w opcjach trasy, by ta zapewniała odpowiednie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Opcja działa doskonale tak w przypadku komunikacji miejskiej, jak i podróży długodystansowych.

5
Źródło: mat. własny

2
Źródło: mat. własny

Google potrafiło zaproponować nawet optymalne środki transportu, pozwalające dotrzeć z Sosnowca nad jezioro Garda we Włoszech.4. Historia Map Google powie Ci gdzie i kiedy byłeś


Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kiedyś w przeszłości wyraziło zgodę na to, aby Google dość dokładnie śledził ich lokalizację. Co to oznacza? Ano to, ze jeśli korzystacie ze smartfonów z systemem Android od kilku lat, to możecie bez większego problemu sprawdzić gdzie byliście 27 września 2018 roku. Jak? Przechodząc na witrynę Moja aktywność w Google.

moja aktywnosc google
Źródło: mat. własny

Z tego poziomu wystarczy już tylko wybrać opcję "Historię lokalizacji", a następnie kliknąć na "Zarządzaj aktywnością". Oczom Waszym ukaże się mapa. W lewym górnym rogu ekranu widniał będzie panel sterowania, z poziomu którego wybierzecie interesujący Was dzień. Aplikacja Google podpowie jakie miejsca odwiedzaliście, jakimi środkami komunikacji się przemieszczaliście, a nawet... jakie zdjęcia robiliście, o ile zsynchronizowaliście je z usługą Zdjęcia Google.

os czasu google
Źródło: mat. własny

Przerażające? W menu "Zarządzanie aktywnością" możecie łatwo dezaktywować historię lokalizacji lub włączyć jej automatyczne usuwanie.

5. Przeglądaj Mapy Google w 3D i rzucie izometrycznym


Mapy Google większość osób przegląda w klasycznym widoku 2D. Niewiele wysiłku jednak dzieli Was od zyskania zupełnie nowej perspektywy na eksplorowane często tereny. Wystarczy kliknąć w lewym dolnym rogu na obrazek z napisem "Satelita", a następnie wyszukać w prawym dolnym rogu ekranu ikonę z symbolem kuli ziemskiej.

satelita mapy google
Źródło: mat. własny

google mapy 3d
Źródło: mat. własny

Po kliknięciu na nią pozostaje kliknąć w ikonkę 3D i powiększyć mapę. Budynki i teren widoczne będą teraz w widoku izometrycznym, trójwymiarowym. Fajne, prawda?

mapy google w 3d
Źródło: mat. własny

6. Wgraj własne zdjęcia do Street View


Zastanawialiście się kiedyś jak powstają zdjęcia do Google Street View? W dużej mierze tworzone są profesjonalnie przez współpracowników firmy z Mountain View. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samemu zakasać rękawy i dołożyć swoją cegiełkę we współtworzeniu tego niezwykłego projektu.

Jak umieścić zdjęcia w Street View? Tworzenie widoków w Street View jest teraz prostsze niż kiedykolwiek... o ile dysponujecie odpowiednim sprzętem. Jeśli chcecie przygotować własny wirtualny spacer po okolicy, powinniście zaznajomić się z listą urządzeń kompatybilnych z usługą. Najtańszą kamerkę Insta360 One kupicie za kilkaset złotych. Jeśli jesteście gotowi na taki wydatek, udajcie się na tę stronę, by poznać więcej szczegółów na ten temat.7. Zapisz miejsce, w którym zaparkowałeś samochód


Ile razy zdarzyło Wam się zapomnieć tego, w którym dokładnie miejscu pozostawiliście swój samochód? Brzmi nieprawdopodobnie? Wcale nie! Wystarczy zaparkować swój pojazd na ogromnym parkingu lotniska lub udać się do nieznanego Wam miasta i oddalić się znacząco od auta. To właśnie po to Google w 2019 roku stworzyło opcję zapisu miejsca parkowania pojazdu, która przeważnie działa doskonale automatycznie.

Jeśli Google automatycznie zapisało miejsce postoju, możecie tapnąć na nie w Mapach Google na swoim smartfonie, by dodać do niego własne notatki. Możecie także zapisać poziom parkingu, numer miejsca parkingowego, a nawet dodać zdjęcie miejsca, w którym zaparkowaliście. Aby później odnaleźć swój samochód na mapie, wystarczy tapnąć w okienko wyszukiwania adresu, a następnie na napis "Miejsce zaparkowania". Takie to proste!

miejsce zaparkowania 1
Źródło: mat. własny

Jak zapisać miejsce parkowania w Mapach Google ręcznie? Od razu po wyjściu z pojazdu tapnijcie niebieską ikonkę symbolizujące Wasze położenie, a z listy dostępnych opcji wybierzcie "Zapisz jako miejsce parkowania".

zaparkowanie 3
Źródło: mat. własny

8. Dodaj muzykę do Map Google - na przykład Spotify


Czy wiedzieliście, że do interfejsu Map Google da się dodać menu sterujące odtwarzaną muzyką w taki sposób, abyście nie musieli przełączać się między aplikacjami, aby zmieniać utwory? Wystarczy otworzyć aplikację Mapy Google, a następnie w prawym górnym rogu tapnąć na ikonę swojego profilu. Teraz pozostaje wybrać "Ustawienia", a następnie "Ustawienia nawigacji", by móc aktywować opcję "Pokaż elementy sterujące odtwarzaniem multimediów". Wybierzcie jeszcze aplikację, której interfejs będzie prezentowany w Mapach Google (na przykład Spotify) i gotowe! Sterowanie muzyką stanie się znacznie wygodniejsze.

muzyka google maps 2
Źródło: mat. własny

9. Wyznacz trasę do miejsca, którego adresu nie znasz


Wyszukując trasę do interesującego Was miejsca na mapie wcale nie musicie wpisywać precyzyjnego adresu. W trybie desktopowym wystarczy kliknąć w pożądanym miejscu na Mapach Google prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję "Wskazówki dojazdu do tego miejsca". Na smartfonie wystarczy tapnąć w ekran w miejscu docelowym i przytrzymać palec aż do momentu wyświetlenia menu na dole ekranu. Teraz pozostaje wybrać opcję "Trasa" i voila! Możecie jechać.

wskazowki dojazdu
Źródło: mat. własny

10. Zejdź z ulic na Street View i zwiedzaj niezwykłe miejsca


Widok ulicy w Mapach Google to znacznie więcej niż tylko... cóż, wędrówki po ulicach. Firma Google daje internautom możliwość podróżowania po kanałach Wenecji, zwiedzania piramid w Gizie, wyprawy na Antarktydę, spaceru po Wielkim Kanionie, czy nawet wspinaczki na Mount Everest. Wszystkie niezwykłe miejsca, które da się zwiedzać znajdziecie po tym adresem.Źródło: mat. własny