Dlaczego internauci palą książki? Nowy trend na TikToku.

Maksym SłomskiSkomentuj
Dlaczego internauci palą książki? Nowy trend na TikToku.
TikTok, ach TikTok… W ostatnim czasie ten będący w rękach Chińczyków z ByteDance serwis społecznościowy skupia na sobie tak wiele uwagi, że aż trudno nadążyć za wszystkimi doniesieniami na jego temat. Pomijając kwestie związane z ewentualną blokadą w Stanach Zjednoczonych, co rusz informujemy Was o przeróżnych dziwnych wyzwaniach, które odbywają się na tej platformie.

Byliśmy już świadkami wyzwań polegających na przedawkowaniu Benadrylu, udawaniu ofiar Holocaustu, łamaniu innym podstawy czaszki (sic!), czy też oblizywania desek klozetowych. Najnowszy trend przypomina to, co działo się na terenie III Rzeszy i Austrii w 1933 roku. Trend na TikToku dotyczy… palenia książek J.K. Rowling, autorki sagi Harry Potter. Wszystko za sprawą treści jej najnowszego kryminału o tytule „Troubled Blood”.

Palenie książek J.K. Rowling na TikToku

Burza wkoło osoby J.K. Rowling wybuchła po artykule w brytyjskim The Telegraph. W recenzji opublikowanej 13 września tego roku zdradzono, że podejrzanym o seryjne morderstwa w „Troubled Blood” jest mężczyzna, który przebiera się za kobietę. Tak, to wystarczyło.

Użytkownicy serwisu TikTok chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko rzekomym poglądom znanej autorki powieści na osoby transseksualne. Na jednym z wielu nagrań widzimy książki z serii Harry Potter palone na sporych rozmiarów stosie. Tiktokerka o nicku @elmcdo dołączyła do nagrania odczytywany na głos manifest.

„Należy zaprzestać używania „śmierci autora” jako wymówki dla tego, by mieć ciastko i zjeść ciastko. (…) Nie powinno się odseparowywać zupełnie dzieł autora od jego własnej osoby. Pozytywny efekt pracy J.K. Rowling jako autorki na miliony czytelników nie powinien negować tego, jak szerzona przez nią nienawiść skierowana pod adresem osób trans, wpływa na tę społeczność.”

Przypominam, że „śmierć autora” to esej teoretycznoliteracki Rolanda Barthesa z 1967 roku, będący postulatem nawołujący do nieodczytywania tekstu literackiego przez pryzmat tzw. intencji autorskiej.

@elmcdo

##fyp ##harrypotter ##books ##lgbt ##lesbian ##gay ##bi ##trans ##translivesmatter

♬ A Moment Apart – ODESZA – Hannah Stater



Autorka powyższego materiału wideo wytyka, że najpopularniejsze dzieła Rowling (saga Harry Potter) wypełnione są po brzegi treściami rasistowskimi, nękaniem dzieci i naśmiewaniem się z otyłości.

Nagranie kończy się słowami: „Twoja miłość do Harry’ego Pottera nie jest ważniejsza od życia kobiet trans”.

Na TikToku bez większego trudu można znaleźć więcej podobnych nagrań.

Trend jest widoczny także na Twitterze

Internauci swoją kampanię wymierzoną przeciwko J.K. Rowling przenieśli już na Twittera. Krytykę wobec pisarki wyrażają także niektórzy celebryci. W sieci sporo mówi się m.in. o tweecie irlandzkich muzyków. John i Edward Grimesowie, znani jako Jedward, postanowili nakręcić spiralę nienawiści takim oto wpisem:



Część użytkowników serwisu społecznościowego czuje się wyraźnie zniesmaczona nową modą na palenie książek, przypominając, że ten rozdział historii ludzkość powinna mieć już dawno za sobą.



Przedstawiciele pisarki nie skomentowali jeszcze nagrań i wpisów publikowanych w sieci.

Źródło: Newsweek

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.