Instalki.pl » Aktualności » Internet » Szybkość i niskie opóźnienia internetu satelitarnego Starlink napawają optymizmem
Poniedziałek, 14 Wrzesień 2020 14:22, Wpisany przez Maksym Słomski
spacex logo
Sukces SpaceX.

Nowy rodzaj satelitów Starlink okrąża od niedawna Ziemię na wysokości ok. 550 kilometrów nad jej powierzchnią. Wprawdzie internet od Elona Muska nie działa jeszcze na miarę pełni swego potencjału, ale jego beta testy już trwają. Sieć złożona z 700 satelitów już teraz zapewnia łączność z siecią o zaskakująco przyzwoitych parametrach.

SpaceX udostępnia wyniki testów internetu Starlink


Firma SpaceX poinformowała, że udało jej się osiągnąć opóźnienie w przesyłaniu danych na poziomie poniżej 20 milisekund. Oznacza to, że jest ono nieco wyższe niż w przypadku światłowodu, ale porównywalne ze starszymi technologiami naziemnymi. Prezentacja wysłana przez przedstawicieli firmy do Federalnej Komisji Łączności Stanów Zjednoczonych rzuca światło na wiele innych interesujących danych.

W rzeczonej prezentacji widnieją wyniki dwóch testów przeprowadzonych w popularnym serwisie Speedtest.net. Dokonano ich 30 czerwca w Seattle, w stanie Waszyngton, w chwili, gdy na orbicie znajdowało się zaledwie 500 satelitów. W pierwszym internet satelitarny Starlink osiągnął prędkości pobierania i wysyłania danych na poziomie odpowiednio 103,7 Mbit/s i 41,99 Mbit/s. W drugim rezultaty był tylko nieco gorsze i wynosiły 102,88 Mbit/s i 40,58 Mbit/s. Opóźnienie wynosiło zaledwie 19/18 ms.

starlink predkosc internetu
Internet satelitarny Starlink wypada świetnie w pomiarach już teraz. | Źródło: mat. własne

Dodajmy, że przesłane do FCC wyniki pomiarów prędkości internetu Starlink są lepsze niż te, które ujawniono miesiąc temu.

David Goldman z SpaceX w prezentacji podaje, iż początkowe testy internetu satelitarnego Starlink wskazywały opóźnienia na poziomie 30 ms. Internet przewodowy w Stanach Zjednoczonych według danych przytaczanych przez Speedtest.net ma średnie opóźnienia na poziomie 25 ms, a mobilny - 48 ms.

Kolene satelity Starlink zmierzają na orbitę


W prezentacji możemy przeczytać, iż SpaceX buduje mniej więcej 120 satelitów każdego miesiąca. Docelowo, na orbicie znajdą się tysiące takich urządzeń, których zadaniem będzie zapewnienie internetu o zasięgu globalnym, o prędkości pobierania danych na poziomie 1 Gbit/s.

spacex prezentacja
Slajd z prezentacji SpaceX dostarczonej FCC. | Źródło: SpaceX

Internet od SpaceX ma być dostępny globalnie już w 2021 roku. Jeśli chcielibyście z niego korzystać w przyszłości, udajcie się pod adres Starlink.com i wypełnijcie odpowiedni formularz.Źródło: FCC