Chiny postulują stworzenie „nowego internetu”. Dla dobra ludzkości

Maksym SłomskiSkomentuj
Chiny postulują stworzenie „nowego internetu”. Dla dobra ludzkości

Chiny oraz chińskie firmy związane z branżą telekomunikacyjną, wśród których pierwsze skrzypce zdaje się odgrywać Huawei, proponują rozwiązanie na miarę drugiego, „równoległego” Internetu. System adresowania New IP, zaprezentowany po raz pierwszy jeszcze we wrześniu 2019 roku w trakcie spotkania Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), miałby zastąpić TCP/IP. Propozycja przedstawiona tym razem na konferencji ONZ przyjęta została chłodno przez kilka państw zachodnich.

New IP miałby być z punktu technicznego o wiele bardziej doskonały od dotychczasowych rozwiązań. System pomógłby sprostać nowym wyzwaniom, o istnieniu których nie myślano kiedyś, w trakcie kładzenia podwalin pod rozwój globalnej sieci. Jako głównych beneficjentów protokołu wskazuje się m.in. autonomiczne pojazdy i komunikację pomiędzy obiektami na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej. Chińczycy podkreślali, że protokół New IP byłby pozbawiony wbudowanych mechanizmów kontroli. Miałby za to lepsze mechanizmy adresowania i zarządzania siecią. Byłby to protokół otwarty, dostępny dla badaczy z całego świata.

Krytycy rozwiązania, mimo zapewnień Chin, wskazują na obecność w nim swoistego „kill switcha”, pozwalającego centralnej części sieci odcinać dane przesyłane do lub ze wskazanego adresu. Jak zapewne się domyślacie, mechanizm taki mógłby pomagać cenzurze pozbywać się niewygodnych treści. Istnieją również obawy, że New IP wymagałoby uwierzytelnienia i autoryzacji nie tylko nowych adresów internetowych, ale także ludzi i wysyłanych pakietów danych. Chiny od dawna wzywały do łączenia nazwisk obywateli z ich kontami w sieci, co potencjalnie wiązać ma ludzi z nawiązywanymi przez nich połączeniami internetowymi.

Nie ma gwarancji, że ITU zaakceptuje New IP jako kolejny standard, nie mówiąc już o tym, że nie wiadomo czy wystarczająca liczba krajów przyjmie omawianą technologię, co przełożyłoby się na jej opłacalność. Według doniesień Chiny mają podążać swoją drogą i przyjmą na terenie swojego kraju New IP niezależnie od stanowiska innych państw.

Sceptycznie do pomysłu podchodzi USA, Wielka Brytania i Szwecja. Pomysł popierają z kolei Rosja i Arabia Saudyjska, donosi Financial Times.

Testy New IP ruszą z początkiem 2021 roku.

Źródło: PrivateInternetAccess

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.