Koronawirus – najlepsze mapy i infografiki obrazujące skalę pandemii

Maksym SłomskiSkomentuj
Koronawirus – najlepsze mapy i infografiki obrazujące skalę pandemii

{reklama-artykul}
Wielu z Was na pewno zastanawia się skąd czerpać rzetelne informacje na temat zarejestrowanej w poszczególnych krajach świata liczby przypadków zachorowań na COVID-19. Na przestrzeni tygodni w sieci powstało mnóstwo witryn poświęconych rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale tylko niektóre z nich są godne polecenia. Zebrałem w jednym miejscu strony internetowe prezentujące mapy i statystyki, które są moim zdaniem najciekawsze i opierają się na najrzetelniejszych źródłach.

Wystarczy kliknąć na nazwę źródła, aby otworzyć je w nowej karcie przeglądarki internetowej.

Mapa z Uniwersytetu Johna Hopkinsa

mapa 1

Pierwszą z witryn zaliczyć można do grona najstarszych, o której pisaliśmy jeszcze pod koniec stycznia. Mapa tworzona przez amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa aktualizowana jest w czasie rzeczywistym i bazuje na doniesieniach z 17 różnych źródeł, wśród których znajduje się między innymi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób i wiele innych. Dane przedstawione są w bardzo czytelny sposób i towarzyszą nim podstawowe wykresy.

91-DIVOC

mapa 2

Kolejna z witryn skupia się na prezentowaniu wykresów zawierających prognozy związane z wyhamowaniem rozwoju pandemii w poszczególnych krajach. Wizualizacje tworzone przez Uniwersytet w Illinois pobierają dane agregowane m.in. przez Uniwersytet Stanforda. Wszystko oglądać można w skali logarytmicznej lub linearnej, co ułatwia interpretowanie podawanych informacji. Wraz z aktualizacją z 10 kwietnia na wykresach pojawiły się linie trendu.

Worldometer

mapa 3

Worldometer to bardzo prosta i przejrzysta witryna, która agreguje liczbę przypadków. Dane w tym miejscu pobierane są z agencji rządowych i wiarygodnych raportów medialnych. Warto wiedzieć, że jest to jedno ze źródeł mapy Johnsa Hopkinsa.

COVID-19 Healthdata

mapa 4

Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego spłaszczanie krzywej zachorowań ma znaczenie, Instytut Metryk i Oceny Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego (IHME) wyjaśnia to w bardzo przejrzysty sposób. Witryna modeluje rozwój wirusa na przestrzeni kolejnych tygodni, przewidując ile łóżek szpitalnych i respiratorów będzie potencjalnie potrzebnych w każdym z krajów. Należy zwrócić uwagę na to, iż zakresy prezentowane są jako kolorowe pasma, co symbolizuje pewien zakres przewidywań. Uważa się, że dane prezentowane tutaj są dość… optymistyczne.

Ncov2019.live, czyli dzieło 17-latka

mapa 5

Furorę w sieci robi witryna stworzona przez pewnego 17-latka z Seattle. Witryna wolna jest od reklam i bazuje na danych m.in. od amerykańskiego CDC i WHO. Znajduje się na niej zarówno przejrzysta mapa, jak i statystyki zachorowań prezentowanych w podziale na regiony świata i poszczególne kraje. Informacje serwowane są w bardzo czytelny i przejrzysty sposób.

Uważacie, że w zestawieniu zabrakło którejś z ciekawych map? Dorzućcie ją śmiało w sekcji komentarzy.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.