Instalki.pl » Aktualności » Internet » YouTube zapłaci 170 milionów dolarów kary za szpiegowanie dzieci
Czwartek, 05 Wrzesień 2019 20:06, Wpisany przez Maksym Słomski
youtube dzieci
Ukrócono bulwersujące praktyki.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu ogłosiła, że ukaże firmę Alphabet karą w wysokości 170 milionów dolarów. Jest to wynik śledztwa prowadzonego w sprawie rzekomych nadużyć, których dopuściło się YouTube. Chodzi o łamanie praw dzieci poprzez szpiegowanie ich aktywności w serwisie, celem serwowania im spersonalizowanych reklam. Było to pogwałcenie prawa obowiązującego od 1998 roku w Stanach Zjednoczonych, które zakazuje takich praktyk wobec dzieci poniżej 13 roku życia.

Pomimo że kara wydaje się śmiesznie niska w świetle gigantycznych zarobków Alphabet Inc., to jest to najwyższa w historii kara, jaką FTC nałożyła w swojej historii. 136 milionów z kwoty zasili konta Federalnej Komisji Handlu, a 34 miliony popłyną na konta stanu Nowy Jork. Sugeruje się, że YouTube na samych tylko reklamach będzie w stanie odpracować kwotę w dwa, maksymalnie trzy miesiące.

Z samych tylko reklam w różnych swoich usługach spółka Alphabet wygenerowała w drugim kwartale tego roku przychód w wysokości 38,9 miliarda dolarów.

Echem kary są zmiany zapowiedziane przez firmę Google. Od teraz wszystkie materiały kierowane do najmłodszych będą musiały być w odpowiedni sposób oznaczane. Rodzice będą musieli wyrażać zgodę na to, żeby na temat ich dzieci można było zbierać jakiekolwiek dane.

Źródło: Reuters, YouTube