Ministerstwo Cyfryzacji rusza do walki z patostreamami

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Ministerstwo Cyfryzacji rusza  do walki z patostreamami
Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że aż 23% nastolatków miało do czynienia z tzw. patostreamami, czyli materiałami wideo z obscenicznymi wulgarnymi i epatującymi przemocą treściami. Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz ogłosił właśnie, że jego resort musi reagować i podjąć zdecydowane kroki.

Z przygotowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK raportu z najnowszego badania „Nastolatki 3.0” wynika, że większość młodych ludzi (65,9 proc.) patostreamów nie ogląda. Ale co piąty badany przeciwnie – ma z nimi do czynienia w sieci. Najczęściej z ciekawości. Andruszkiewicz podkreślił, że dane te są niepokojące i wymaga reakcji.

– Dzieci spędzają w sieci coraz więcej czasu, a oprócz pozytywnych treści mogą się tam zetknąć również z negatywnymi zjawiskami, takimi jak przemoc, próby wykorzystania czy właśnie patostreamy – zwraca uwagę Andruszkiewicz.

– Kluczowa jest tutaj edukacja. Zarówno dzieci jak i ich rodzice czy opiekunowie powinni wiedzieć jak należy reagować w tego typu sytuacjach i do kogo można się zwrócić o pomoc czy zgłosić takie treści – dodaje wiceminister cyfryzacji.

Jak reagować? Ministerstwo zachęca do korzystania z platformy Dyżurnet – można tam zgłaszać wszelkie treści, które mogą zagrażać najmłodszym. Na stronie witrynie można skorzystać z anonimowego formularza.

Wiceminister cyfryzacji podkreśla, że w dużych miastach takich jak np. Warszawa czy Kraków jest prościej znaleźć informacje jak należy sobie radzić z negatywnymi zjawiskami, na jakie można się natknąć w sieci. O wiele trudniej jest z tym w mniejszych ośrodkach.

Przedstawiciele MC planują odwiedzić wszystkie województwa, by razem ze specjalistami spotkać się tam z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo najmłodszych i razem z nimi spróbować dotrzeć z tą wiedzą i do młodzieży, i do ich rodziców.

NASK przygotowuje właśnie ogólnopolskie badanie wśród nastolatków oraz ich rodziców, w którym chce dokonać dokładniejszej analizy tego zjawiska. Chce też zbadać świadomość użytkowników Internetu wobec tego zagrożenia.

Działania resortu obrały słuszny kierunek, warto jednak aby do inicjatywy dołączyły platformy takie jak YouTube gdzie tego typu treści są najczęściej dystrybuowane.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.