Polski cyberprzestępca zatrzymany. Polishbandit ma 22 lata

Maksym SłomskiSkomentuj
Polski cyberprzestępca zatrzymany. Polishbandit ma 22 lata
Polska Policja poinformowała o rozpracowaniu groźnej szajki oszustów, którzy prali pieniądze przy pomocy kryptowaluty Bitcoin. Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 22-letniego mieszkańca Bochni, któremu prokurator przedstawił łącznie blisko 70 zarzutów.

22-latek był członkiem przestępczego forum internetowego ToRepublic i skrywał się pod nickiem „polishbandit„. Na zlecenie innych osób prał pieniądze pochodzące z oszustw dokonanych na łamach popularnego serwisu aukcyjnego. Proceder był prosty: sprawcy przestępstw przejmowali konta użytkowników i korzystając z metody „na słupa” wystawiali aukcje z przedmiotami, których nigdy nie mieli. Podmieniali numery kont bankowych na swoje, a kupujący nigdy nie otrzymały towaru.

Mieszkaniec Bochni transferował środki z kont na rachunki giełd kryptowalutowych i kupował za nie Bitcoiny. Pieniądze w ten sposób „znikały” i namierzenie ich stawało się niemalże niemożliwe. Do kont bankowych i portfeli 22-latek logował się za pomocą oprogramowania maskującego jego adres IP i poprzez sieć TOR. W zamian za wyprane pieniądze mężczyzna pobierał procent od danej kwoty.

Policja podaje, że w sprawie bierze udział ponad 100 osób pokrzywdzonych, które oszukano na kwotę ok. 100 tysięcy złotych. Poszkodowanych jest znacznie więcej, bowiem w toku sprawy śledczy udowodnili wypranie co najmniej 150 tysięcy złotych.

Wobec „polishbandita” prokurator zastosował policyjny dozór oraz zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe.

Ta historia to przestroga dla wszystkich osób posiadających konta w serwisach takich jak Allegro i OLX. Ofiarą cybeprzestępców możecie paść także i Wy. Pamiętajcie o odpowiednich hasłach, ich cyklicznej zmianie oraz o tym, aby pod żadnym pozorem nie godzić się na wystawianie aukcji lub ogłoszeń w czyimś imieniu.

Dodatkowo, zalecamy zabezpieczyć swój komputer programem antywirusowym, który nie zastąpi zdrowego rozsądku, ale zapobiegnie niektórym rodzajów ataków. W tym miejscu polecamy 10 takich darmowych aplikacji.

Źródło: Policja, zdj. tytułowe: Policja.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.