Rosyjskie boty rujnują dziecięcy pokaz talentów The Voice Kids

Maksym SłomskiSkomentuj
Rosyjskie boty rujnują dziecięcy pokaz talentów The Voice Kids
W ostatnim czasie sporo mówi się o wpływie nowych technologii na możliwości w zakresie ustawiania wyborów politycznych lub cyberprzestępczości wymierzonej w konkretne kraje. W Rosji miał jednak miejsce precedensowy przypadek, w którym boty wpłynęły na wynik głosowania w… dziecięcym konkursie talentów The Voice Kids. Jest to sprawa o tyle gorsząca, że wygrała osoba zupełnie nieprzypadkowa.

Zwyciężczynią konkursu piosenki The Voice Kids Russia została 11-letnia Mikella Abramova, która zdobyła 56.5% wszystkich głosów. Oznacza to, że w głosowaniu telefonicznym za pośrednictwem SMSów poparto ją ponad 30 000 razy. Mikella Abramova nie jest dzieckiem zupełnie anonimowym – to córka rosyjskiego piosenkarza i milionera Yana Abamova. Dziewczynka otrzymała 10-krotnie więcej głosów niż uczestnik rywalizacji z drugiego miejsca.

Sprawie przyjrzała się organizacja Group-IB, zajmująca się na co dzień bezpieczeństwem sieciowym. Krótkie śledztwo wykazało, że 8000 spośród zbadanych wiadomości zostało wysłanych z zaledwie tylko 300 numerów telefonów. Czyżby Rosjanka miała tak oddane grono fanów? Cóż, niezupełnie.

W swoim raporcie Group-IB pisze, że cały proces był zautomatyzowany. Sprawę udało się zdemaskować przez problem techniczny, do którego doprowadziła osoba odpowiedzialna za programowanie botów. W niektórych SMSach oprócz numeru kandydata znalazła się bowiem powtarzająca się część kodu, o treści: „07 31: 2019-04-26 22:47:31”. W dalszym ciągu nie ustalono jeszcze kto konkretnie odpowiadał za sterowanie całą akcją, ale wskazanie osoby odpowiedzialnej za wyłożenie na to odpowiedniej sumy pieniędzy wydaje się bardzo proste…

W takiej sytuacji rzecz jasna nie można przelewać frustracji na 11-letnie dziecko, które mogło nawet nie być świadome tego, że ktoś za wszelką cenę chce mu pomóc. Rosyjska telewizja wydała już teraz oświadczenie, w którym wyraźnie zaznacza, że „dzieci biorące udział w programie nie mogą ponosić odpowiedzialności za tak szkodliwe działania”.

Wyniki finału anulowano i zapowiedziano jego powtórzenie na czerwiec 2019 roku. Wprowadzony zostanie nowy system głosowania, który ma uniemożliwić podobne manipulacje.

A teraz weźcie wszyscy głęboki oddech i pomyślcie tylko przez chwilę. Czy nie jest przypadkiem tak, że w dzisiejszych czasach niemal każde głosowanie w sieci jest ustawione przez boty lub osoby wykorzystujące różnorakie exploity? Czy jest w ogóle sens brać udział w konkursach, w których „głosuje” bliżej nieokreślona grupa internautów?

Źródło: group-ib

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.