Instalki.pl » Aktualności » Internet » Gimnazjalista znalazł sposób na "darmowe" zakupy w internecie
Czwartek, 16 Maj 2019 12:36, Wpisany przez Maksym Słomski
15 latek olsztyn kradzież danych kart
Okradał rodzinę, a teraz stanie przed sądem.

Na wyżyny kreatywności wzniósł się pewien 15-letni uczeń jednego z olsztyńskich gimnazjów. Jego ułańska fantazja doprowadziła do postawienia mu, bagatela, 272 zarzutów oszustwa i usiłowania oszustwa internetowego. Nastolatek wpadł na bardzo nietypowy sposób pozyskiwania środków na zakup aplikacji i gier komputerowych.

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie rzuca światło na działalność "przedsiębiorczego" młodzieńca, o którego przyszłości zadecyduje teraz Sąd Rodzinny. Nastolatek wykorzystywał wykradzione dane z kart płatniczych do przeprowadzania transakcji internetowych. Wykorzystanego przezeń sposobu nie powstydziłby się sam James Bond. Policjanci ustalili, że 15-latek w trakcie imprez rodzinnych... fotografował dane zawarte na kartach członków rodziny.

Nastolatek najprawdopodobniej wyciągał karty płatnicze portfeli i robił zdjęcia nie tylko numerów kart, ale też kodów zabezpieczających CVV/CVC, znajdujących się na ich odwrocie. Należy pamiętać, że nie każdy korzysta z podwójnego systemu autoryzacji, nakładającego obowiązek dodatkowej weryfikacji płatności kodem SMS lub aplikacją mobilną banku. Warto aktywować tę funkcję!

Przestępstwo wyszło na jaw dopiero, gdy jeden z pokrzywdzonych wykrył na swoim koncie podejrzaną aktywność. W wyniku procederu poszkodowanych zostało łącznie 9 osób. Gimnazjalista z miejsca przyznał się do wszystkich stawianych mu zarzutów. Być może jako okoliczność łagodzącą sąd potraktuje fakt, że pośród płatności za drogie gry i programy internetowe znalazły się także dotacje, m.in. dla twórców muzyki. Altruista z krwi i kości, prawda? ;)

Ciekawostka: zgodnie z art. 278 § 4. Kodeksu karnego, kradzież na szkodę osoby najbliższej ścigana jest w Polsce wyłącznie na wniosek osoby pokrzywdzonej. Zgodnie z definicją z art. 115 § 11. Kodeksu karnego, osoba najbliższa to małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty z tej samej linii, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. Członkowie rodziny przestępcy szukając sprawiedliwości najprawdopodobniej nie zdawali sobie sprawy, że są okradani przez bliską im osobę.

Źródło: Policja