Hasła pokroju „123456” nadal są niezwykle popularne – używają ich miliony użytkowników

Piotr MalinowskiSkomentuj
Hasła pokroju „123456” nadal są niezwykle popularne – używają ich miliony użytkowników
{reklama-artykul}Nasze internetowe konta i dane nie są w pełni bezpieczne. W dobie portali społecznościowych coraz częściej mówi się o kwestii bezpieczeństwa i ostrzega użytkowników przed ewentualnymi atakami hakerów. Niestety część internautów nadal nic sobie z tego nie robi i ustawiając wszędzie to samo proste hasło wyznaje zasadę, że „przez tyle lat nikt nie okradł mojego konta, to czemu miałby to zrobić teraz?”.

Oczywiście, nie każdego dopadnie cyberprzestępca – zabezpieczenie konta hasłem pokroju „123456” nie spowoduje od razu, że haker się danym internautą zainteresuje. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że dane takiego konsumenta są bardziej narażone na ryzyko ataku i stanowią łakomy kąsek dla „złodziei”. Według najnowszego raportu brytyjskiej organizacji National Cyber Security Center, około 23 miliony użytkowników na całym świecie nadal używa wyżej wspomnianego hasła.

Na drugim miejscu w rankingu znajduje się „123456789”, zaś na kolejnych pozycjach widnieją takie perełki jak „password”, „1111111” czy „qwerty”. Na stronie Have I Been Pwned można wpisać jakąkolwiek kombinację liter i cyfr w celu sprawdzenia czy dane hasło (i ile razy) wyciekło do sieci. Przykładowo moje stare zabezpieczenie, którego przestałem używać dopiero kilka lat temu zostało wykorzystane przez niepożądane osoby… 81 razy.

pwned1

Jak w takim razie ochronić się przed ewentualnym włamaniem na konto? Przede wszystkim trzeba ustawić nieoczywiste hasło – w przeglądarce Google Chrome istnieje przykładowo opcja wymyślenia losowej kombinacji znaków a następnie zapisania jej w pamięci usługi. Warto też korzystać z menadżera haseł pokroju 1Password – program gromadzi dane logowania i bezpiecznie je przechowuje, a także posiada wbudowany generator haseł.

Źródło: DT

Źródło zdjęcia głównego: Flickr

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.