Sri Lanka zablokowała dostęp do mediów społecznościowych po serii zamachów terrorystycznych

Piotr MalinowskiSkomentuj
Sri Lanka zablokowała dostęp do mediów społecznościowych po serii zamachów terrorystycznych
Dzisiaj około godziny 9:00 na Sri Lance doszło do serii ataków terrorystycznych, wskutek których zginęło co najmniej 207 osób, a ponad 469 zostało rannych. Zamachy bombowe swoim zasięgiem objęły trzy kościoły i kilka hoteli w kilkunastu miastach Sri Lanki oraz stolicy kraju, Kolombo. W momencie pisania tego artykułu nie wiadomo jeszcze kto dokładnie stoi za zorganizowaniem tego tragicznego wydarzenia.

Rząd Sri Lanki za wszelką cenę chce walczyć z dezinformacją i tzw. fake newsami dotyczącymi zamachów i dla bezpieczeństwa kraju, jak i społeczeństwa, postanowił zablokować tymczasowo na terenie całego państwa dostęp do mediów społecznościowych. Banicja obejmuje chociażby Facebooka, WhatsAppa oraz Vibera. O tym, czy jest to słuszna decyzja można się spierać, lecz z pewnością pozwoli na jakiś czas zatrzymać napływające fałszywe informacje o atakach terrorystycznych.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy przypadek, kiedy Sri Lanka zostaje odcięta od części nowoczesnej technologii. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w lipcu ubiegłego roku – wtedy władze państwowe zablokowały dostęp do mediów społecznościowych po to, aby ograniczyć przemoc lokalnych ekstremistów.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy byliśmy świadkami podejmowania przez gigantów technologicznych pewnych kroków mających na celu ograniczenie zasięgu tzw. fake newsów. Mowa tu chociażby o wprowadzeniu ograniczeń do WhatsAppa – więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ. Władze Sri Lanki zdecydowały się jednak na użycie nieco bardziej radykalnych środków. Nie wiadomo dokładnie na jaki okres zdecydowano się zablokować media społecznościowe, ale zapewne możemy tu mówić o banie trwającym kilka dni.

Źródło: Engadget

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.