Nie wierz w artykuły na temat zdrowia na Facebooku

Bartek SzcześniakSkomentuj
Nie wierz w artykuły na temat zdrowia na Facebooku
Facebook poświęca sporo uwagi walce z fake newsami. Są to jednak artykuły w zdecydowanej większości poruszające tematy polityczne. A jak się okazuje, jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, w której fake newsy są niebezpieczne i powszechne – zdrowie. Jak bowiem wynika z badań Health Feedback, wśród 10 najczęściej udostępnianych publikacji na temat zdrowia, siedem zawierało fałszywe informacje, bądź wprowadzało w błąd.

W przypadku Top 100 udostępnianych treści jest już lepiej i daje nam to nadzieję – 45% artykułów z ważnymi informacjami otrzymało status wiarygodności wysoki, bądź bardzo wysoki. Niski, lub bardzo niski otrzymało 35%, czyli nieco mniej. Ponadto strony z niewiarygodnymi danymi udostępnione zostały na Facebooku 12,3 miliona razy, a te dobrze przygotowane i sprawdzone 11 milionów razy. 

Wśród uwzględnianych w badaniu tekstów znajdowały się zarówno publikacje dużych, popularnych stron o tematyce zdrowotnej, jak i mniejsze witryny przyciągające ludzi nagłówkami – oczywiście często fałszywymi.

Zobacz również: Najpopularniejsze jajko w sieci postanowiło walczyć z negatywnym oddziaływaniem mediów społecznościowych

Najczęstszymi tematami poruszanymi w popularnych na Facebooku artykułach było leczenie chorób, prawidłowe żywienie i – a jakże – szczepienia. Jednak zaskakujące może być to, że większość artykułów na temat szczepień była prawdziwa – Health Feedback zauważa, że wiele z nich stanowiły teksty opowiadające o szczepieniach, które publikowane były w odpowiedzi na rosnące poparcie ruchów antyszczepionkowych. Najwięcej fałszywych informacji pojawialo się natomiast w publikacjach na temat żywienia.

Miejmy nadzieję, że Facebook czy Google przestaną bawić się jedynie polityką i zwrócą uwagę na wyniki tych badań. Bowiem polityka może i ma znaczenie, ale nieprawdziwe informacje na temat szczepień czy leczenia chorób mogą być powodem bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia – a to chyba powinno być najważniejsze. 

Zobacz również: Facebook nie chce fake newsów – z portalu zniknęły setki kont rozprzestrzeniających fałszywe informacje

Źródło: Fast Company

Udostępnij

viriacci