Ile zarabiają programiści w Polsce? Coraz więcej

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Ile zarabiają programiści w Polsce? Coraz więcej
{reklama-artykul}
Praca programisty w Polsce owiana jest legendą o wielkich zarobkach oraz praktycznie nieograniczonych możliwościach związanych z zatrudnieniem. Firma No Fluff Jobs postanowiła udostępnić raport, w którym jasno można prześledzić, jak dokładnie wyglądają zarobki polskich programistów oraz które miasto może zaoferować takim osobom najwięcej. Czy pracownicy IT mają więc na co narzekać?

Badanie zostało przeprowadzone na dość szerokiej grupie osób – wzięło w niej bowiem udział około 2 tysięcy pracowników z dużych firm zatrudniających na raz ponad 100 osób. Według wspomnianego raportu, najwięcej osób jest zatrudnionych na umowie o pracę – z tego typu umowy korzysta niemalże 60% całej grupy badanych. Druga grupa to oczywiście te osoby, które wykorzystują umowy B2B – takich pracowników jest 54,6%.

Pod względem najwyższych zarobków dla programistów, wśród polskich miast króluje niezaprzeczalnie Warszawa – w tym mieście można liczyć na średnią pensję oscylującą w granicy około 13 tysięcy złotych brutto miesięcznie. W Trójmieście oraz Krakowie programiści zarobią z kolei średnio około 12 tysięcy złotych brutto. Na kolejnym miejscu znalazł się Wrocław oferujący stawki w granicach 11,5 tysiąca złotych brutto.

programiscizarobki2

Nie obyło się także bez podwyżek oraz przetasowań w kontekście najbardziej pożądanych osób. Pracownicy programujący w PHP uzyskali średnio o 12% wyższe wynagrodzenie niż w 2017 roku. Firmy na gwałt poszukują także głównie osób zajmujących się JavaScriptem, Javą oraz Angularem.

Wspomniane zarobki pokazują, że branża IT w Polsce radzi sobie bardzo dobrze. W następnych latach wykresy powiązane z podwyżkami oraz lepszymi stawkami dla osób piszących kod powinny stale rosnąć. Osoby, które rozpoczynają swoją karierę w IT, to najczęściej studenci kierunków informatycznych, ale zdarzają się także osoby, które czerpią wiedzą z internetu oraz szeroko dostępnej literatury.

W niektórych przypadkach programistom z naturalnym talentem można więc tylko i wyłącznie pozazdrościć.

Źródło: NoFluffJobs

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.