Paczki z AliExpress pod lupą celników. Uruchomiono nowy Oddział Celny Pocztowy w Lublinie

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Paczki z AliExpress pod lupą celników. Uruchomiono nowy Oddział Celny Pocztowy w Lublinie
{reklama-artykul}Polacy oszaleli na punkcie zakupów w Chinach i nie ma w tym nic dziwnego, ciuchy czy drobną elektronikę w sklepach takich jak AliExpress można kupić nawet kilka razy taniej niż w Polsce.

Wszystko wskazuje na to, że sielanka tanich zakupów może wkrótce się skończyć. 23 listopada 2018 roku odbyło się uroczyste otwarcie Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie, którego zadaniem będzie dokładniejsze prześwietlanie przesyłek międzynarodowych.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nie kryją, że nowy oddział zajmie się przede wszystkich przesyłkami z Chin. Zgodnie z polskim prawem, każdy towar nawet o niewielkiej wartości powinien podlegać opłatom celno-skarbowym. Z racji na ogromną ilość przesyłek, odpowiednie organy nie są w stanie sprawdzić wszystkich przesyłek – teraz luka ta ma być uszczelniona.

Nowy Oddział Celny Pocztowy w Lublinie jest efektem współpracy Krajowej Administracji Skarbowej i Poczty Polskiej, które stanęły przed wyzwaniem jakie przyniósł niezwykle dynamiczny wzrost liczby przesyłek przywożonych do Polski z krajów trzecich, zwłaszcza z Chin.

OCP

„Zadaniem Oddziału Celnego Pocztowego jest zapewnienie należytego poziomu kontroli celno-skarbowej towarów, będących przedmiotem międzynarodowej wymiany handlowej, w tym również przesyłek pocztowych.” – informuje Krajowa Administracja Skarbowa

W nowej jednostce w Lublinie będzie pracowało 48 funkcjonariuszy celno-skarbowych oraz 40 pocztowców. Docelowo obsługiwanych może być około 100 tys. przesyłek dziennie.

„Poczta Polska po nawiązaniu współpracy z Pocztą Chińską stała się bardzo ważnym partnerem na dynamicznie rozwijającym się rynku przesyłek z Azji. Jednym z efektów tej współpracy jest uruchomienie tranzytu przesyłek pocztowych przez kolejowy port przeładunkowy w Małaszewiczach i sortownię Poczty Polskiej w Lublinie. Trafiają tu drogą kolejową z chińskich baz logistycznych w Chongqing, Tuanjiecun i Yiwiu. Dzięki temu nowy Jedwabny Szlak połączył drogą lądową Europę z Chińską Republiką Ludową i Dalekim Wschodem Azji. Poza nią przesyłki pocztowe wędrują z Chin do Europy także drogą lotniczą, poprzez warszawskie Okęcie.” – informuje Poczta Polska

Do tej pory sortownia Poczty Polskiej w Lublinie przyjmowała ładunki z ChinaPost w kontenerach z przejścia Małaszewicze, ale bez  obsługi celnej, która była realizowana przez sortownię Poczty Polskiej w Warszawie. Zadaniem nowego oddziału będzie odciążenie warszawskiej sortowni Poczty Polskiej i przyspieszenie wprowadzenia przesyłek do obrotu krajowego oraz realizowanie tranzytu ładunku pocztowego do innych krajów europejskich.

Obowiązkiem Poczty jest pobór opłat nałożonych przez Krajową Administrację Skarbową i odprowadzenie ich do Skarbu Państwa. Każdy towar przywożony spoza Unii Europejskiej musi bowiem przejść odprawę celną. To funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej decyduje o zastosowaniu odpowiedniej stawki cła i VAT. – informuje Poczta Polska 

OCP Lublin

Warto przypomnieć, że odprawie celnej podlegają towary sprowadzone spoza Unii Europejskiej. VAT dla towarów importowanych z Chin wynosi 23%. W większości krajów UE stosuje się zwolnienie od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza równowartości 22 euro. Polska oraz Francja stosują jednak wyłączenie w tym zakresie więc Urząd Celny może naliczać podatek VAT nawet w przypadku przesyłek o niewielkiej wartości.

W tej chwili nie wiadomo czy urzędnicy zamierzają kontrolować wszystkie przesyłki, nawet te o wartości kilku dolarów. Jeżeli jednak celnicy zdecydują się wdrożyć takie procedury to zamawianie tanich towarów z Chin może stać się nieopłacalne.

Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa, wł. / Zdjęcia: Poczta Polska

 

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.