34 instytucje z całego świata podpisały Deklarację Warszawską i razem stawią czoła piractwu

Bartek SzcześniakSkomentuj
34 instytucje z całego świata podpisały Deklarację Warszawską i razem stawią czoła piractwu
Mimo, że piractwo jest mniej popularne niż kiedyś, ciągle występuje. I ciągle jest problemem. Dlatego grupa 34 organizacji i instytucji z całego świata w trakcie International Content Protection Summit (Międzynarodowy Szczyt Ochrony Treści) odbywającego się w naszej stolicy, podpisała Deklarację Warszawską.

Na szczyt organizowany przez Stowarzyszenie Sygnał wraz z wsparciem Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) przybyło 120 przedstawicieli organizacji, firm i instytucji z całego świata. Uczestnicy rozmawiali o skali piractwa w poszczególnych krajach oraz rozważali możliwe sposoby walki z nim. Dzielili się własnymi sposobami i doświadczeniami, a także opowiadali o prawnych i operacyjnych aspektach swoich działań.

„Piractwo to bardzo dochodowy biznes, skomplikowana siatka powiązań oraz coraz częstsze dowody na związki z innymi rodzajami przestępczości. Alarmujące dane dotyczące skali kradzieży i nielegalnego obrotu treściami audiowizualnymi motywują do działania. Zorganizowanie pierwszego w naszym regionie międzynarodowego spotkania na temat sposobów zwalczania piractwa miało pokazać jak wartościowa jest wymiana doświadczeń oraz jak niezbędna jest współpraca między organizacjami, instytucjami, organami państwa i biznesem różnych krajów” – powiedziała Teresa Wierzbowska, prezes Stowarzyszenia Sygnał.

W celu podkreślenia swojego zaangażowania w walkę z piractwem, 34 uczestników podpisało Deklarację Warszawską. Wśród nich znaleźli się m.in. BBC Studios, NBCUniversal, Sky Deutschland, a także Cyfrowy Polsat oraz TVN.  Dokument nie zawiera konkretnego planu działania. Bardziej skupia się on na wyrażeniu swojej chęci udziału, a także rozumienia problemu piractwa i potrzeby współpracy. 

Sygantariusze zaznaczają jednak, że mają nadzieję zwiększyć świadomość mediów oraz społeczeństwa na temat szkodliwości nielegalnego dystrybuowania treści oraz przekonać ich do przeciwstawiania się temu. Poniżej umieszczamy pełną treść Deklaracji Warszawskiej, wraz z listą sygnatariuszy.

Deklaracja Warszawska

W obliczu globalnej skali naruszeń praw własności intelektualnej w Internecie, a także ich negatywnego wpływu na branżę kreatywną i gospodarki wielu krajów, konieczne jest zacieśnienie konstruktywnej międzynarodowej współpracy na rzecz walki z piractwem internetowym. Musimy wzajemnie czerpać z naszych doświadczeń i najlepszych praktyk organizacji, organów rządowych i podmiotów sektora prywatnego z różnych części świata.

Uczestnicy szczytu International Content Protection Summit Warsaw 2018, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Sygnał przy wsparciu EUIPO, niniejszym potwierdzają, że mają świadomość i rozumieją potrzebę stałego międzynarodowego zaangażowania głównych zainteresowanych podmiotów. Szczyt ma rozpocząć proces regularnej międzynarodowej współpracy między organizacjami zwalczającymi piractwo, opartej na wymianie doświadczeń w celu rozwijania i popularyzacji skutecznych metod zwalczania piractwa internetowego, w tym rozwiązań prawnych, podejścia „follow the money”, a także różnych inicjatyw edukacyjnych, będących przykładami najskuteczniejszych metod walki z nielegalnym rozpowszechnianiem treści.

Podejmując tego rodzaju działania, uczestnicy spotkania chcą wzmocnić międzynarodową koalicję przeciwko piractwu. Pragną również zwiększyć wśród decydentów, opiniotwórców, mediów i społeczeństwa świadomość szkód, jakie piractwo wyrządza światowej gospodarce i tym samym włączyć ich w międzynarodowe działania mające na celu przeciwdziałanie kradzieży treści audiowizualnych i ochronę praw własności intelektualnej.

Anti-Piracy Protection
Association „For Legal Content!”
Association of Commercial Television in Europe (ACT)
Audiovisual Anti-Piracy Alliance (AAPA)
BBC Studios
BREIN Foundation
CANAL + Group
NDS
Clear Sky Initiative
Cyfrowy Polsat
Discovery
Federation Against Copyright Theft (FACT)
Federazione per la Tutela dei Contenuti Audiovisivi e Multimediali (FAPAV)
Group-IB
Guardia di Finanza
HBO Europe
International Federation of the Phonographic Industry (IFPI)
ITI Neovision
Kreatywna Polska
LaLiga
Motion Picture Association EMEA
NAGRA/Kudelski Group
NBCUniversal International
OSN
RettighedsAlliancen
Sky Deutschland
Sky Italia
Sygnał Association
TeRaPro
The Spanish National Police
TVN
United Media
Warner Bros. Entertainment

Źródło: TorrentFreak

Udostępnij

viriacci