Rosja próbując zablokować Telegram zepsuła internet w całym kraju

Aleksander PiskorzSkomentuj
Rosja próbując zablokować Telegram zepsuła internet w całym kraju
Wiadomo już, iż rząd Rosji nie chce, aby komunikator Telegram działał na terenie Federacji – w kraju postanowiono więc zablokować aplikację. Z dnia na dzień 13 milionów użytkowników nie tylko protestowało przeciwko tej decyzji, ale też doświadczyło interesującej sytuacji.

Kiedy rządzący chcieli „wyciągnąć wtyczkę” zasilającą Telegram, firma odpowiedziała poprzez ciągłe zmiany adresów IP jednocześnie zachęcając użytkowników do skorzystania z połączenia VPN przenosząc się na Amazon Web Services czy Google Cloud. Rosyjska agencja regulacyjna Roskomnadzor postanowiła pójść na całość i zaczęła banować wybrane adresy IP, co w pewnym momencie spowodowało… katastrofę.

Cały internet na terenie Rosji w moment przekształcił się w chaos, a setki niepowiązanych firm nie mogły nie tylko skorzystać z sieci, ale również wymieniać informacji. Oprócz komunikatora Viber ucierpiały muzea, komisy samochodowe, szkoły czy sklepy. Poziom niekompetencji rządzących został pokazany, jak na dłoni.

Roskomnadzor obecnie próbuje uporać się z chaosem oraz nałożoną blokadą, jednak nie będzie tak łatwo, jak można było się spodziewać. O ile Telegram faktycznie częściowo uda się zablokować, tak użytkownicy będą protestować aż do utraty sił. Przed siedzibą FSB można było w ostatnich dniach zobaczyć stos papierowych samolotów – dokładnie takich, które przypominają logo Telegrama.

Czy rząd Rosji posunie się do dalszej blokady innych usług? Tego nie wiadomo. Cała sytuacja na ten moment wygląda jednak naprawdę kuriozalnie.

Źródło: Digital Trends

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.