SQL/DB Error -- [
    Error selecting database admin_joomla4!
  1. Are you sure it exists?
  2. Are you sure there is a valid database connection?
]
SQL/DB Error -- [MySQL server has gone away]
SQL/DB Error -- [MySQL server has gone away]
Bułgarzy oszukali system? Niesamowity przekręt na Spotify - Instalki.pl
Instalki.pl » Aktualności » Internet » Bułgarzy oszukali system? Niesamowity przekręt na Spotify
Piątek, 23 Luty 2018 14:43, Wpisany przez Wojtek Onyśków
spotify
Jak zarobić i się przy tym nie narobić.

Media opisują niezwykle ciekawy przypadek przekrętu ze Spotify w roli głównej, którego najprawdopodobniej w ogóle nie można nazwać przekrętem. Bułgarzy znaleźli sposób na zarobienie na platformie sporych pieniędzy i choć jest to nieetyczne, to raczej w pełni legalne.

Historia dotyczy niezwykle popularnych playlist, których nikt praktycznie nie słuchał. Osoba lub grupa pochodząca z Bułgarii stworzyła kilka list muzycznych. Najpopularniejsza z nich została nazwany jako „Soulful Music”.

Playlista w czasie swojej największej świetności była 35. najpopularniejszą playlistą na świecie i 11. w Stanach Zjednoczonych. Mimo to posiadała wyłącznie 1800 subskrybentów i około 1200 słuchaczy miesięcznie. Jak to możliwe?

Nietypowy pomysł na biznes

Soulful Music zawierało 467 utworów praktycznie nikomu nieznanych artystów. Większość z nich trwała zaledwie 30 sekund. To bardzo ważne, bowiem dopiero od takiej długości Spotify wypłaca artystom pieniądze za każde odtworzenie.

Ktoś z Bułgarii zainstalował na 1200 urządzeniach Spotify Premium i non stop odtwarzał wspomniane playlisty. Zaznajomione z tematem osoby z pewnością zauważyły już, że w abonament premium – o ile był nabyty w sposób legalny – należało zainwestować 12000 dolarów.

Była to jednak opłacalna inwestycja. Branżowe media wyliczyły, że 1200 komputerów odtwarzających bez przerwy wspomniane playlisty jest w stanie wygenerować około 72 mln odtworzeń miesięcznie, a to przekłada się na przynajmniej 288 tys. dolarów wypłaconych artystom przez Spotify.

Jeżeli cała lista składałaby się wyłącznie z 30-sekundowych kawałków, liczba odtworzeń mogłaby przekroczyć 100 mln, co równa się 415 tys. dolarów zysku.

Praktycznie rzecz biorąc osoby, które wpadły na ten pomysł, nie złamały żadnego zapisu regulaminu Spotify, a ich działalność była legalna. Co ciekawe, proceder trwał od kilku miesięcy, w trakcie których administracja serwisu nie wykryła przekrętu. Zorientowano się dopiero w momencie, gdy playlista - wypromowana przez algorytmy - stała się popularna.

Źródło: Inverse