Gartner: Behawioralna biometria zastąpi hasła do 2022 roku

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Gartner: Behawioralna biometria zastąpi hasła do 2022 roku
Analitycy Gartnera wierzą, że sztuczna inteligencja na urządzeniach, w przeciwieństwie do tej – opartej na chmurze, będzie oznaczać zmianę paradygmatu w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego i nastąpi to szybciej niż większość ludzi myśli.

„Sztuczna inteligencja na urządzeniu jest obecnie ograniczona do urządzeń typu „premium” co zapewnia lepszą ochronę danych i zarządzanie energią niż pełna sztuczna inteligencja w chmurze, ponieważ dane są przetwarzane i przechowywane lokalnie” – mówi Gartner w raporcie opublikowanym 4 stycznia 2017.

Firma badawcza przedstawia rozwiązania sztucznej inteligencji, które będą działać w 80% smartfonów w 2022 roku. Co najmniej kilka z nich wpływają na bezpieczeństwo.

Z raportu dowiadujemy się, że smartfony będą rozszerzeniem użytkownika, zdolnym rozpoznać i przewidzieć jego następny ruch. Urządzenia nowej generacji będą zbierać dane behawioralne, aby dokładniej profilować użytkownika, torując drogę dynamicznej ochronie i pomocy w sytuacjach awaryjnych. Będzie to także korzystne dla ubezpieczycieli. Gartner spekuluje, że ubezpieczyciele samochodów będą mogli dostosować stawki ubezpieczeniowe w oparciu o zachowanie kierowcy.

Phone

Biometria behawioralna to nowa technologia, która analizuje zachowania użytkowników (w tym dynamikę klawiszy, analizę chodu, identyfikator głosu, cechy korzystania z myszy, analizę podpisu oraz biometrię kognitywną) i tworzy unikatowy szablon biometryczny na urządzeniu. Gdy zachowanie nie jest zgodne z szablonem, (domniemanym) oszust jest zablokowany przed dostępem lub urządzenie wymaga uwierzytelnienia dodatkowego (na wypadek gdyby popełnił błąd).

Gartner nie tylko przyjmuje założenia – australijscy naukowcy z powodzeniem opracowali prototyp małego ubrania, które wykorzystuje chód człowieka jako token uwierzytelniający. W podobny sposób działania smartfony mogą przechwytywać i uczyć się zachowań użytkownika, takich jak wzorce podczas chodzenia, przesuwania, wywierania nacisku na telefon, przewijania i pisania, bez potrzeby używania haseł i aktywnych uwierzytelnień.

Inne technologie sztucznej inteligencji, których Gartner spodziewa się w urządzeniach przenośnych do 2022 roku, obejmują rozpoznawanie emocji, zrozumienie w języku naturalnym, analizę dźwięku i wiele innych.

Źródło: Bitdefender, foto. Freepik

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.