TOP 10 technologicznych wpadek 2016 roku

Wojciech OnyśkówSkomentuj
TOP 10 technologicznych wpadek 2016 roku
{reklama-artykul}
Rok 2016 już za nami. Ostatnie 12 miesięcy były dla wielu firm z branży nowoczesnych technologii niezwykle udane, choć nie można tego powiedzieć o wszystkich. Właśnie dlatego postanowiliśmy wybrać dziesięć największych technologicznych wpadek i zebrać je w jednym miejscu. Kolejność rankingu jest losowa.

Yahoo i największy wyciek danych w historii
Yahoo powinno znaleźć się w naszym zestawieniu aż dwa razy. Już we wrześniu informowano bowiem o wykryciu ogromnego włamania, w wyniku czego wykradziono dane 500 mln użytkowników. W grudniu amerykański serwis ujawnił jednak kolejny, znacznie większy incydent. Tym razem w niepowołane ręce dostały się dane ponad miliarda użytkowników. Co więcej, włamanie miało miejsce w 2013 roku, więc ewentualna zmiana hasła raczej wiele nie pomoże.

yahoo

Wyciek danych może się negatywnie odbić na przejęciu Yahoo przez Verizon

Potężny DDoS wstrząsnął internetem
Dokładnie 21 października wiele serwisów internetowych odmówiło posłuszeństwa. Nie działał Netflix, Spotify czy PlayStation Network. Kłopoty odnotował także Twitter, SoundCloud, Github, a nawet serwery Battlefield 1. Powodem tego stanu rzeczy był atak DDoS na infrastrukturę DynDNS. Utrudnienia były odczuwalne głównie w Stanach Zjednoczonych, choć odbiło się to także na globalnym internecie. Niektórzy twierdzą, że był to drobny test przed przyszłorocznymi atakami na szeroką skalę.

Sztuczna inteligencja Microsoftu wymknęła się spod kontroli
W marcu Microsoft ujawnił Tay – sztuczną inteligencję obecną na Twitterze, której głównym zadaniem miała być rozmowa z ludźmi. Algorytmy miały się uczyć odpowiedzi na podstawie zachowań internautów. I zrobiły to doskonale, jednak Microsoft nie przewidział ludzkiej natury. Dzięki temu Tay bardzo szybko zaczęła negować istnienie holokaustu, wychwalała Hitlera i stosowała rasistowskie odzywki. Dzień później sztuczna inteligencja została wyłączona i już nigdy nie powróciła do „żywych”.

tay botTay.bot i niecenzuralne zachowanie

Felerna aktualizacja Apple Watch
Wpadki nie ustrzegło się też Apple. Jedna z aktualizacji zegarka Apple Watch powodowała problemy z działaniem urządzenia. Co więcej, pechowi użytkownicy, którzy dostrzegli czerwony okrąg z wykrzyknikiem na swoim wyświetlaczu, nie mogli tego w żaden sposób naprawić. Czekała ich wyłącznie wizyta w serwisie lub wysyłka sprzętu pocztą.

apple watch

Niepożądany przez użytkowników komunikat

Zmierzch modularnych smartfonów
Rok 2016 miał być rokiem modularnych smartfonów. Ostatecznie okazał się jednak gwoździem do ich trumny. Jeszcze w maju Google prezentowało projekt Ara, który skupiał się na telefonie zbudowanym z wymiennych części. Nieco później ambitne plany zostały jednak skasowane, a przedsięwzięcie poleciało do kosza. Swoich sił w tym segmencie próbowało także LG ze smartfonem G5. Dołączane do urządzenia moduły nie okazały się sukcesem.

project ara

Tak miały wyglądać modularne smartfony

Wybuchowy Galaxy Note 7
Galaxy Note 7 miał szansę stać się jednym z najlepszych smartfonów 2016 roku, jednak szybko okazało się, że posiada poważną wadę fabryczną baterii, która może doprowadzić do eksplozji i pożaru. Internet został zalany wieloma incydentami z udziałem Note 7, a linie lotnicze zakazywały wnoszenia sprzętu na pokład samolotu. Samsung zdecydował się na wstrzymanie sprzedaży, a po „naprawieniu” usterki uruchomił program wymiany. Szybko jednak zweryfikowano, że problem nie został rozwiązany, co ostatecznie doprowadziło do wycofania Galaxy Note 7 z rynku.

galaxy note 7Jeden ze zniszczonych Galaxy Note 7

MON zhakowany
W połowie lipca polski internet obiegła informacja o włamaniu na serwery Ministerstwa Obrony Narodowej i wykradzeniu ważnych informacji. Za atakiem stał rzekomo Pravyy Sector, który na swoim Twitterze publikował część pozyskanych danych. Ostatecznie okazało się, że ofiarą hakerów padła jedna osoba, która uruchomiła złośliwy plik na swoim komputerze. Atakującym udało się pozyskać wybrane informacje, jednak MON dementował, jakoby były one ważne dla obronności państwa. Ponadto część opublikowanych dokumentów, w tym ankieta personalna do służby Prism, została sfabrykowana.

włamanie do mon

Część opublikowanych w internecie danych z serwerów MON

Wyciek danych klientów Netii
Nie tylko Yahoo zmagało się z wyciekiem informacji na temat swoich użytkowników. Także Netia, choć oczywiście na znacznie mniejszą skalę, informowała o włamaniu, w wyniku którego dane klientów dostały się w niepowołane ręce. W internecie pojawiła się paczka plików o wielkości 18 GB, w której zawarte zostały takie informacje, jak imię i nazwisko klientów, adres zamieszkania, numer PESEL, numer dowodu osobistego czy też numer rachunku bankowego.

Eksplozja rakiety Falcon 9
Falcon 9, czyli rakieta wielokrotnego użytku, eksplodowała na początku września na przylądku Canaveral. Do wybuchu doszło jeszcze przed startem, podczas wykonywania procedury testowej. Wydarzenie to negatywnie odbiło się na planach firmy SpaceX, która docelowo chce stworzyć kolonię na Marsie. W wyniku eksplozji zniszczeniu uległ też satelita Facebooka, który miał dostarczać darmowy internet w rejonie Afryki.

spacex falcon 9Falcon 9 w trakcie eksplozji

Porażka dronów GoPro
GoPro zadebiutowało w tym roku na rynku dronów z modelem Karma. Nie była to jednak udana premiera, gdyż okazało się, że część urządzeń posiada wadę fabryczną, która przejawia się nagłym zanikiem mocy. Nie trzeba tłumaczyć, że mogło się to okazać niezwykle niebezpieczne, gdyby dron stracił ciąg kilkadziesiąt (lub kilkaset) metrów nad ziemią. Z tego też względu producent postanowił wycofać sprzęt ze sklepów do czasu naprawienia usterki.

gopro karma

GoPro Karma

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.