Niebezpieczny YouTube

mareklSkomentuj
Niebezpieczny YouTube

wisu i tworzą fałszywe strony łudząco podobne do oryginalnych witryn serwisu YouTube. Infekcja przeprowadzana jest w następujący sposób: cyberprzestępcy przesyłają wiadomość email z informacją na temat interesującego filmu (erotyka, informacja o śmierci znanej osoby itp.), zachęcając do kliknięcia odsyłacza, który umożliwia obejrzenie materiału. Następnie użytkownik jest przekierowywany na fałszywą stronę do złudzenia przypominającą serwis YouTube. W kolejnym etapie otrzymuje informację, że odtworzenie filmu nie jest możliwe, ponieważ brakuje np. kodeka czy aktualizacji Adobe Flash. Dlatego użytkownikowi proponuje się pobranie brakującego elementu, ale zamiast potrzebnej aplikacji, na komputer trafia złośliwe oprogramowanie.

YTFakeCreator umożliwia cyberprzestępcom niezwykle łatwo tworzyć fałszywe strony YouTube. Mogą oni samodzielnie opracować komunikat o błędzie, który pojawi się na witrynie, określić, po jakim czasie prezentowany będzie komunikat, wprowadzić odsyłacz do zainfekowanego pliku, który zostanie pobrany na komputer ofiary czy też stworzyć fałszywy profil YouTube. Tworząc taki profil, przestępca uwiarygodnia swoje działania w serwisie, przez co ofiary są przekonane o tym, że film został udostępniony przez prawdziwego użytkownika.

Cyberprzestępca może także wybrać rodzaj złośliwego kodu, który będzie rozpowszechniany za pomocą fałszywych stron: wirusy, robaki, oprogramowanie adware, trojany itp. „Program ten upowszechnił korzystanie z technik do infekowania użytkowników. Coraz łatwiej paść ofiarą ataku i dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Co więcej, witryny wykorzystywane przez cyberprzestępców niezwykle trudno odróżnić od prawdziwych, więc infekcje dotykają coraz większej liczby użytkowników” – wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security Polska.

Więcej informacji na temat programu YTFakeCreator można znaleźć na blogu prowadzonym przez inżynierów laboratorium PandaLabs: http://pandalabs.pandasecurity.com/archive/Making-bad-things.aspx. Aby sprawdzić, czy komputer nie jest zainfekowany złośliwym kodem, warto skorzystać z witryny Infected or Not (http://www.infectedornot.com), na której dostępny jest bezpłatny skaner online Panda ActiveScan.

Źródło: Panda Security

Udostępnij

marekl