Instalki.pl » Aktualności » Internet » UE: Skype brzmi zbyt podobnie do Sky. Microsoft nie może zarejestrować nazwy
Środa, 06 Maj 2015 11:37, Wpisany przez Wojtek Onyśków
skype sky
Sąd Unii Europejskiej orzekł, że nazwa Skype jest zbyt podobna do Sky i z tego względu Microsoft nie może zarejestrować nazwy i loga na terenie wspólnoty. Według sędziego, obywatele mogą mieć problem z rozróżnieniem obydwu usług.

Microsoft nie może zarejestrować znaku handlowego Skype. Chodzi nie tylko o zbieżność nazw, ale również o logo, którym posługuje się amerykański gigant. Nazwa Skype jest bowiem wpisana w tło, które symbolizuje chmurę. Sky to natomiast po angielsku niebo. A chmury znajdują się na niebie, co może konsumentów wprowadzać w błąd - przynajmniej tak twierdzi sąd Unii Europejskiej.

Cała sprawa sięga 2005 roku, kiedy to angielska platforma telewizyjno-radiowa Sky złożyła pozew przeciwko Microsoftowi, twierdząc, że nazwa Skype jest zbyt podobna do Sky i z tego względu amerykański gigant nie może posługiwać się takim znakiem handlowym.

To nie pierwsze spotkanie obu firm. W 2014 roku Microsoft był zmuszony do zmiany nazwy swojego dysku sieciowego SkyDrive, gdyż ta również mogła wprowadzać konsumentów w błąd. Microsoft przemianował swój produkt na OneDrive.

Rzecznik Microsoftu przyznał, że jego firma będzie się odwoływać od decyzji sądu. Jednocześnie nadmieniono, że w tym przypadku zmiana nazwy nie będzie konieczna. Sprawa dotyczyła wyłącznie możliwości zarejestrowania znaku handlowego, a nie używania nazwy Skype w ogóle.

Źródło: BBC