Instalki.pl » Aktualności » Internet » Unia Europejska przegłosowała podzielenie Google
Piątek, 28 Listopad 2014 11:49, Wpisany przez Wojtek Onyśków

Google UE

W niedzielę informowaliśmy o zamiarach Unii Europejskiej odnośnie podzielenia Google na kilka mniejszych firm. Miałoby to zatrzymać monopolistyczne zapędy amerykańskiego giganta. Okazuje się, głosowanie w tej sprawie faktycznie się odbyło, a decyzja została zatwierdzona!

Unii Europejskiej nie podoba się monopolistyczna działalność Google, szczególnie w kwestii wyszukiwarki internetowej. Z tego względu w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie o podzieleniu Google na kilka mniejszych firm. To pierwsza tego typu sprawa w historii UE.

Unia Europejska poddaje pod wątpliwość cztery kwestie - w jaki sposób Google wyświetla wyniki wyszukiwania w porównaniu do konkurencji; jak Google korzysta z materiałów z innych stron internetowych; jak Google dominuje w reklamie internetowej oraz jak Google ogranicza swoich klientów podczas przenoszenia kampanii reklamowej do innych wyszukiwarek.

W samym głosowaniu ani razu nie padła nazwa Google, jednak oczywistym jest, że sprawa odnosi się przede wszystkim do amerykańskiego giganta. Oczywiście Unia Europejska nie ma mocy prawnej, aby podzielić firmę, jednak może wprowadzić odpowiednie regulacje na terenie wspólnoty, które wymuszą na Google zmianę sposobu funkcjonowania.

Google znajduje się na celowniku Unii Europejskiej od ponad czterech lat. Wspólnota zastanawia się, w jaki sposób ukrócić zapędy monopolistyczne amerykańskiego giganta. Dotychczas nie doszło do żadnej konkluzji.

Google posiada 90% rynku wyszukiwarek internetowych w Europie. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych jest to „zaledwie” 68%. Lokalni przedsiębiorcy obawiają się możliwości internetowego giganta - przede wszystkim sposobu wyświetlania treści w swojej wyszukiwarce. To właśnie z tego względu amerykański gigant jest wnikliwie sprawdzany przez Unię Europejską.

Źródło: Business Insider